همزمان با آغاز گفتگوی بایدن با جمهوری خواهان می گوید هدفش نجات آمریکا از دو بحران است

جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه درباره اهداف دولت خود که در کوتاه مدت باید به آن برسد گفت:کشور ما با بحران اقتصادی ناشی از کرونا و بحران بهداشت مواجه است و برای خروج از این بحران‌ها نیاز به اقدامات فوری وجود دارد.

او مدعی شد برنامه‌ای برای این کار دارد و برنامه‌اش آمریکا را از این دو بحران نجات می‌دهد.

جو بایدن از زمان روی کار آمدن به عنوان چهل و ششمین رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید دارد که در برنامه نجاتی که او قصد اجرای آن را دارد، کمک‌های مالی در اختیار خانواده‌ها قرار داده و ۱۲ میلیون شهروند این کشور از دایره فقر بیرون کشیده خواهند شد.

جو بایدن پیش تر و در زمان تبلیغات انتخاباتی قول داده بود که در صد روز اول میلیونها تن از مردم آمریکا واسینه خواهند شد اما هفته گذشته او اذعان کرد که مهار کرونا امری زمان بر است.

بایدن در ادامه توضیح برنامه دولتش گفت: این برنامه ۲ تریلیون دلاری برای بهبود پیامدهای ناشی از بحران کرونا است و از سوی شرکت‌ها و قشر کارگر حمایت می‌شود.

بایدن گفت که تامین مسکن برای آمریکایی‌ها، به مبارزه با ویروس کرونا کمک می‌کند. او همچنین قصد دارد به شرکت‌های کوچک وام بدهد تا بتوانند مقاومت بیشتری در برابر  بحران کرونا داشته باشند.

دولت جدید آمریکا همچنین همه کاهش هزینه‌هایی که دولت دونالد ترامپ در روزهای پیش از خروج از کاخ سفید مطرح کرده و حجم آن به ۲۷ میلیارد دلار می‌رسد را لغو کرد. ترامپ ۷۳ پیشنهاد در زمینه کاهش هزینه‌های موسسات و نهادهای دولتی ارائه کرده بود.

در همین زمینه دونالد ترامپ در آخرین سخنرانی خود در روز بیستم ژانویه گفت:دولت من مالیات ها را کاهش داد و امیدوارم دولت جدید مالیات های سنگین بر مردم تحمیل نکند.

جو بایدن همزمان از ۱۰ عضو جمهوری‌خواه کنگره آمریکا خواسته بود که درباره حجم بسته کمک‌های اقتصادی ۱٫۹ تریلیون دلاری با او و دموکرات‌ها توافق کنند. جمهوری‌خواهان با این بسته ۱٫۹ تریلیون دلاری مخالفت کرده و پیشنهاد بسته‌ای ۶۰۰ میلیارد دلاری را مطرح کرده‌اند، اما بایدن گفته که حاضر نیست از بسته فراگیری که برای نجات کشور از بحران بهداشت عمومی و پیامدهای اقتصادی در نظر دارد، عقب‌نشینی کند.

جین پساکی دبیر مطبوعاتی کاخ سفید روز دوشنبه گفت، جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، با سناتور «سوزان کالینز آرمین» رهبر حزب جمهوری‌خواهان گفت‌وگو کرد.

این تماس ساعاتی پس از آن صورت گرفت که اعضایی از مجلس نمایندگان آمریکا از حزب جمهوری‌خواه طی نامه به بایدن از او خواستند تا بجای تلاش برای تصویب برنامه ۱٫۹ تریلیون دلاری جهت بهبودی وضعیت از پیامدهای بیماری کرونا، که تنها با استناد به رای دمکرات‌ها آن را دنبال کرده است، با اعضای حزب جمهوری‌خواهان نیز مشورت کند تا بهترین گزینه برای این برنامه اتخاذ و سپس تصویب شود.

تنها با گذشت نزدیک به دو هفته از ورود جو بایدن به کاخ سفید جمهوری خواهان حملات خود به وی را شدت بخشیده اند و برنامه های دولتش را به چالش می کشند.