همزمان با احتمال ورود ویروس جهش‌یافته به ایران، وزارت بهداشت ادعا کرد آمار مبتلایان کاهش یافته است

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد که از روز گذشته تاکنون (چهارشنبه) ۱۵۳ نفر از بیماران مبتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند و آمار کل قربانیان کورونا در ایران به ۵۴ هزار و ۱۵۶ تن  رسیده است.

سیما لاری افزود:  شش هزار و ۲۶۱ تن به کورونا مبتلا شده اند و مجموع کل مبتلایان به یک میلیون و ۱۷۷ هزار و ۴تن رسیده است.

خانم لاری در ادامه گفت:  پنج هزار و ۴۱۹ نفر از بیماران مبتلا به کورونا “در وضعیت شدید” و تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

وزارت بهداشت در حالی از کاهش نسبی آمار کرونا خبر می دهد که  احتمال ورود ویروس کرونای جهش‌یافته از بریتانیا به ایران مطرح شده است.

در ادامه خبر آمده است که با وجود اعلام وزیر بهداشت ایران مبنی بر این که ردپایی از کرونای جهش‌یافته در ایران پیدا نشده ، مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کورونا از احتمال ورود این ویروس در پیک اخیر این ویروس  در کشور خبر داد.

نوع جدید ویروس کورونا که خاستگاه آن کشور انگلیس اعلام شده است، به طور متوسط به ۱.۵ نفر انتقال می‌شود، در حالی که این میزان در مورد ویروس قبلی ۱.۱ نفر بوده است.

یادآور می شود که آمارهای وزارت بهداشت ایران همواره از سوی برخی منابع از جمله مسئولان سازمان نظام پزشکی کشور مورد تردید قرار گرفته و مسئولان این سازمان، آمار واقعی قربانیان کرونا در ایران را سه تا چهار برابر آمار اعلام شده توسط وزارت بهداشت می‌دانند.

بنا بر اعلام مقام‌های وزارت بهداشت ایران از چند روز پیش هیچ شهری از نظر شیوع کرونا در ایران در وضعیت قرمز قرار ندارد و در حال حاضر ۲۰۵ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۲۴۳ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

رژیم ایران مانند همیشه و به طور معمول از ارائه آمارهای تفکیکی مربوط به شیوع کورونا، تعداد قربانیان یا مبتلایان در استان‌ها و شهرهای مختلف خودداری می‌کند.