همزمان با ادای سوگند در کاخ کنگره، نتانیاهو در پیام شادباش به پرزیدنت بایدن، او را از نزدیکی به رژیم ایران بر حذر داشت

پیش از آن که نخستین سخنرانی آقای جو بایدن در سمت چهل و ششمین رئیس جمهوری ایالات متحده به انجام برسد، بنیامین نتانیاهو پیام تبریک تصویری برای او فرستاد و در آن به وی یادآوری کرد که مساله برنامه های اتمی حکومت ایران بزرگترین خطری است خاورمیانه و جهان را تهدید می کند و یادآوری کرد که ایالات متحده باید برای رفع این خطر به اقدامات لازم دست بزند.

بدین سان، نخست وزیر اسرائیل اولین رهبر یک کشور جهان بود که آغاز ریاست جمهوری پرزیدنت بایدن را به او شادباش گفت و در عین حال بر سیاست قاطعانه اسرائیل انگشت گذاشت و یادآوری کرد که ادامه برنامه اتمی رژیم ایران امنیت و ثبات منطقه را بر هم می زند و فردی که رهبری آمریکا را در چهار سال پیش رو به دست می گیرد، نباید از این خطر غافل شود.

ولی یکی از اولین اقداماتی که دولت پرزیدنت بایدن به آن دست زد، انتشار این بیانیه بود که از این پس، سفیر ایالات متحده در اسرائیل، مقام سفارت در مورد حکومت گردان فلسطینی را نیز به عهده خواهد داشت که شامل کرانه باختری و نوار غزه می شود.

پرزیدنت بایدن همیشه گفته است که خواهان برپایی کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل است – اموری که موجب خرسندی دولت راستگرای اسرائیل نبوده و نیست. راستگرایان اسرائیلی بر این باورند که یک کشور فلسطینی، آن هم در شرایطی که حماس خواهان نابودی اسرائیل است و جهاد اسلامی آزادی فلسطین در غزه دست نشانده حکومت ایران می باشد، و یک رهبری واحد برای فلسطینیان وجود ندارد، امنیت اسرائیل به شدت به خطر می افتد و اوضاع خاورمیانه نیز با آشوب روبرو می شود.

همزمان، پرزیدنت روبی ریولین رئیس جمهوری اسرائیل با انتشار پیام تبریک، از پرزیدنت جو بایدن دعوت کرد که در نخستین فرصت میهمان دولت و ملت اسرائیل باشد.

مراسم ادای سوگند پرزیدنت بایدن و خانم کامالا هریس پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) به وقت واشنگتن، برابر با شامگاه تهران، در حضور جمعیت نسبتا کوچکی از میهمانان و از جمله سه تن از روسای جمهوری پیشین و بدون حضور پرزیدنت ترامپ برگزار شد، ولی مایک پنس معاون ریاست جمهوری ترامپ، در آن حضور داشت.

پرزیدنت ترامپ پیش از آن که دفتر کار خود در کاخ سفید را ترک گوید، پیامی در کشو میز خطاب به جانشین خود قرار داد. این یکی از سنت های ایالات متحده است که رئیس جمهوری پیشین با قرار دادن یک پیام کوتاه، به جانشین خود شادباش می گوید. ولی پرزیدنت ترامپ تنها یک جمله در پیام خود قید کرده و نوشته بود “فراموش نکنی که من برنده انتخابات بودم.

پیش و پس از ادای سوگند از جانب پرزیدنت بایدن و خانم هریس، هنرمندان مشهور آمریکایی چند قطعه آواز اجرا کردند.

این مراسم، مانند همیشه در بالکن بزرگ کاخ کنگره برگزار شد و اقدامات شدید امنیتی برقرار شده بود.

پرزیدنت بایدن در نطق خود عمدتا به امور داخلی آمریکا پرداخت و به ویژه بر لزوم آشتی سیاسی و برداشتن شکاف اجتماعی و لزوم مبارزه با کورونا و غلبه کردن بر مشکلات اقتصادی سخن گفت

پرزیدنت بایدن گفت: امروز روز آمریکاست، روز دموکراسی است. آمریکا همواره در طول تاریخ محک خورده و هر بار هم بر چالش‌های خود پیروز شده است. اراده مردم در این انتخابات شنیده شد. و بار دیگر آموختیم که دمکراسی شکننده است و در این لحظه دموکراسی برنده شد.

رئیس‌جمهوری جدید آمریکا افزود: به‌رغم خشونتی که این ماه در ساختمان کنگره اتفاق افتاد، «دموکراسی چیره شده است».

آقای بایدن ضمن ابراز خرسندی از انتقال مسالمت‌آمیز قدرت افزود: «امروز روز آمریکاست. روز دموکراسی است. روز تاریخ و امید، بازسازی و ترمیم».‎

آقای بایدن در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: کره زمین برای بقای خود فریاد می‌زند. امروزه افراطی‌گری و تروریسم چالش‌هایی هستند که باید بر آن‌ها فائق بیایم».

او افزود: «باید با دشمنانی که پیش روی ما هستند مثل بیماری و بیکاری مبارزه کنیم».

رئیس‌جمهوری جدید آمریکا اظهار داشت: «وقتی از وحدت صحبت می‌کنم شاید برای عده‌ای رویا باشد. بدون وحدت صلحی در کار نیست، هیچ پیشرفتی در کار نیست. فقط هرج و مرج است. این لحظه تاریخی ماست برای فائق آمدن بر چالش‌ها».

آقای بایدن گفت: «ما هرگز در آمریکا شکست نخورده‌ایم. بنابراین امروز بیایید یک بار دیگر به همدیگر گوش بدهیم و به هم احترام بگذاریم. سیاست‌ورزی نباید به گونه‌ای باشد که همه چیز را در مسیر خود نابود کند».

او افزود: «ما باید متفاوت باشیم و از این بهتر باشیم. ما در مقابل این بنا نشسته‌ایم که در زمان جنگ داخلی بنا شد. این جمهوری زمانی در میان مرگ و زندگی دست و پا می‌زد».

جو بایدن همچنین با درود به «مردم خوب» آمریکا گفت: «ما تا این‌جا راهی طولانی پیموده‌ایم. هنوز هم راهی طولانی در پیش داریم».

چهل‌وششمین رئیس‌جمهوری آمریکا با اشاره به همه‌گیری ویروس کرونا و رکود اقتصادی خاطرنشان کرد که ایالات متحده آمریکا دورانی «پرچالش» را سپری می‌کند.‎

جو بایدن با تقبیح کسانی که از دروغ برای دستیابی به قدرت استفاده می‌کنند گفت که او رئیس‌جمهور همه آمریکایی‌ها خواهد بود و تاکید کرد که حکومتداری او بر پایه واقعیات و حقایق خواهد بود.

او اظهار داشت: «حقایق و دروغ‌ها هستند. دروغ‌ها برای قدرت گفته می‌شود و برای منفعت‌طلبی. ما می‌توانیم موافق نباشیم. این دموکراسی است».

رئیس‌جمهوری جدید تاکید کرد وظایف همه آمریکایی‌ها بویژه رهبران منتخب این است که از حقایق دفاع کرده و دروغ‌ها را شکست دهند.

رئیس‌جمهوری جدید آمریکا در بخش دیگری از سخنانش سوگند یاد کرد که «افراط‌گرایی سیاسی» و «هراس و وحشت داخلی» را به زانو درآورد.‎

آقای بایدن تصریح کرد اوباش‌گری خشونت‌بار نمی‌تواند سنت‌های دموکراتیک ایالات متحده را ساقط کند.

او افزود: «ما در جایی ایستاده‌ایم که درست چند روز پیش اوباشان فکر می‌کردند می‌توانند با استفاده از خشونت خواست مردم را خاموش و کار دموکراسی را مختل کنند. این اتفاق نیفتاد. هرگز این اتفاق نخواهد افتاد. نه امروز، نه فردا و نه هیچ وقت دیگر. هرگز».

جو بایدن با بیان این‌که ایالات متحده آمریکا با «ظهور افراط‌گرایی سیاسی، برتر پنداری نژاد سفید و تروریسم داخلی» روبه‌روست، تاکید کرد که «باید با (آن) روبرو شویم و شکستش خواهیم داد».‎

مراسم تحلیف جو بایدن لحظاتی پیش پایان یافت و رئیس‌جمهوری جدید آمریکا همراه با همسرش عازم گورستان آرلینگتون شدند تا به سربازان کشته‌شده ادای احترام کنند. آن‌ها سپس عازم کاخ سفید می‌شوند.