همزمان با اوج گیری تنش در حوزه خلیج فارس، رژیم  به عراق پیشنهاد رزمایش مشترک داده است

یک ناوشکن هلیکوپتربر در جریان رزمایش در خلیج فارس

در همان حال که قرارگاه های نیروی های آمریکایی در عراق مورد حملاتی قرار گرفته که به عوامل تروریستی وابسته به رژیم ایران نسبت داده شده، حکومت اسلامی به عراق پیشنهاد رزمایش مشترک داد اما هنوز دولت بغداد به این دعوت پاسخی نداده است.

نظامی کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران، امروز (دوشنبه ) در دیدار با معاون آموزش و عملیات ارتش عراق آمادگی کشورش را برای برگزاری رزمایش مشترک  اعلام کرد و گفت: نیروی زمینی ارتش ایران این آمادگی را دارد که رزمایش‌های مشترکی را در خاک ایران و عراق انجام دهد، ما دو کشور مسلمان هستیم و مرزهای به هم چسبیده داریم و انتظار می رود که رزمایش‌های مشترکی در هر سطحی که کشور عراق آماده باشد، برگزار شود.

این فرمانده ادعا کرده گفت:  نیروی زمینی ارتش در تمامی رسته‌های نظامی در بالاترین سطح آمادگی رزمی قرار دارد و می‌تواند تجربیات خود را در حوزه آموزش به ارتش عراق منتقل کند.

وی با یادآوری این واقعیت که اکثر مردم عراق، همانند ایران،شیعه هستند، افزود: تهران و بغداد از لحاظ پیوندهای دینی، مذهبی و منطقه‌ای، وجه اشتراک بسیاری داریم؛ ویژگی‌های جغرافیایی دو کشور از نظر ژئوپولتیکی در یک موقعیت ویژه‌ای قرار دارد.

آگاهان می گویند که پیشنهاد برگزاری رزمایش مشترک، ترفندی به هدف دور ساختن عراق از وابستگی نظامی به ایالات متحده می باشد.

وی افزود: «فراموش نکنیم که گروهک تروریستی داعش تهدید مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق بود که با ید واحده بودن، این تهدید را ریشه کن کردیم».

فرمانده نیروی زمینی ارتش تاکید کرد: اخیراً در استحکام بخشی روابط بین ایران و عراق در حوزه‌های سیاسی، دفاعی، اقتصادی، فرهنگی و … هیات‌هایی به عراق سفر داشته و انشاالله با این روابط و ایده‌های جدید شرایط خوبی برای همکاری دوجانبه پیش روی دو کشور ایجاد خواهد شد.

نظامی حیدری  گفت: در حوزه نظامی، دفاعی و امنیتی ملاقات‌های جداگانه ای را با هیاتی از ارتش عراق برگزار کرده‌ایم، و توافقات مطلوبی در انتقال تجربیات در حوزه آموزش‌های زرهی، توپخانه، هوانیروز و سایر قسمت‌ها انجام شد که منتظر پاسخ مثبتی از سوی ارتش جمهوری عراق هستیم.

طارق عباس ابراهیم، معاون آموزش و عملیات ارتش عراق نیز در ایران دیدار گفت: در دیدار قبلی هیات نظامی جمهوری عراق یک سری نیازمندی‌هایی را از طریق وابسته نظامی عراق اعلام کردیم که انتظار داریم در آینده تحقق پیدا کند.

معاون آموزش ستاد کل نیروهای مسلح عراق افزود:  ارتش عراق در حوزه‌های زرهی، توپخانه، مهندسی، مخابرات، نیروهای مخصوص و هوانیروز را نیازمند به آموزش است و از ارتش ایران در خواست کرد به منظور تقویت ارتش عراق در حوزه‌های مختلف نظامی دوره‌های آموزشی را در ایران طی کنند.

نظامی عباس ابراهیم یادآور شد: یکی دیگر از نیازمندی‌های آموزش، مهندسی رزمی است؛ ما در خواست می‌کنیم در حوزه خنثی سازی و کشف مین و تعمیرات و تجهیزات مهندسی تخریب و به ویژه در حوزه مخابرات دوره‌های مختلف آموزشی برگزار شود.

وی افزود:  دوست داریم رزمایش مشترک نظامی برگزار کنیم و همچنین انتظار داریم آموزش در زمینه شیمیایی، میکروبی و هسته ای، طب نظامی، نیروهای ویژه و مخصوص و تک تیرانداز برای یگان‌های ارتش جمهوری عراق برگزار شود.