همزمان با دیدار بشار اسد از تهران جواد ظریف استعفا داد

اعلام استعفای ظریف توسط او و تکذیب آن توسط رییس دفتر روحانی نشان از سردرگمی دولت در تصمیم گیری و عدم هماهنگی بین مقامات در سطوح بالای حکومتی دارد

شامگاه دوشنبه محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه حکومت اسلامی با انتشار توییتری خبر استغفای خود را از این سمت اعلام نمود.

ساعاتی بعد سید عباس موسوی معاون سخنگوی وزارت خارجه در گفت و گو با ایرنا، اصالت متن اینستاگرام و استعفای وزیر خارجه حکومت اسلامی را تایید کرد.

ظریف در متن پیام اعلام استعفای خود نوشت:از ناتوانی برای ادامه خدمت و تمام کاستی‌ها و کوتاهی‌ها در دوران خدمت صمیمانه پوزش می‌خواهم. شاد و سربلند باشید.

در همین حال رییس دفتر حسن روحانی استغفای ظریف را قویا تکذیب نمود.

محمود واعظی رییس دفتر حسن روحانی در صفحه توییتر خود نوشت: خبر منتشر شده مبنی بر پذیرش استعفای دکتر ظریف از سوی رئیس جمهوری قویاً تکذیب می شود.

اعلام استعفای ظریف توسط او و تکذیب آن توسط رییس دفتر روحانی نشان از سردرگمی دولت در تصمیم گیری و عدم هماهنگی بین مقامات در سطوح بالای حکومتی دارد

برخی کارشناسان سیاسی بر این باور هستند که ارتباطی میان سفر ناگهانی بشار اسد به تهران و دیدارش با علی خامنه ای و استعفای ظریف وجود دارد.

همچنین اعلام شد که در دیدار روز دوشنبه بشار اسد و علی خامنه ای جواد ظریف حضور نداشت.

حواد ظریف از دیپلمات های با سابفه در حکومت اسلامی می باشد که در چند دهه گذشته همواره در زمینه  دیپلماسی حکومت در عرصه جهانی حضور داشته است.

در دور اول و دوم ریاست حسن روحانی در پست وزیر خارجه حکومت اسلامی ظاهر شد و یکی از کسانی بود که به خاطر ارتباطات گسترده ای که با شخصیت های سیاسی در ایالات متحده و در حزب دموکرات داشت توانست نقش موثری در قبول و امضای قرارداد اتمی موسوم به برچام ایفا کند.

ظریف سالها نماینده حکومت در سازمان ملل بود و به واسطه آن سالها در ایالات متحده زندگی کرده و در آنجا تحصیل کرده است.

جواد ظریف اولین وزیر امور خارجه حکومت اسلامی بود که در سال ۲۰۱۵ به صورت رسمی با وزیر امور خارجه آمریکا ایستاد و با وی دست داد و مذاکره کرد و حتی در دورانی که ایران و ۶ قدرت جهانی به همراه آمریکا مشغول مداکره برای به نتیجه رسیدن برجام بودند در خیابان های سوییس و در مقابل دوربین های رسانه های جهانی در کنار جان کری وزیر امورخارجه وقت آمریکا قدم زد.

اما پس از به قدرت رسیدن پرزیدنت ترامپ و خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های آمریکا بر علیه حکومت اسلامی به یکباره خنده های همیشگی ظریف تبدیل به تهدید و البته حمایت های همیشگی وی و حکومت اسلامی  از گروه های تروریستی در منطقه شد.

چند روز پیش ظریف در یک سخنرانی بار دیگر بر حمایت حکومت اسلامی از گروه های تروریستی در لبنان و فلسطین تاکید کرد و گفت:ما به حمایتمان از گروهایی همچون جزب الله لبنان و دیگر گروه های فلسطینی افتخار می کنیم.

این سخنان ظریف با انتقاد دو بازیکن فوتبال در تیم ملی با نام های وریا غفوری و علی کریمی نیز مواجه شد که گفته بودند چرا باید پول ملت ایران در این کشورها خرج شود در حالی که ملت ایران امروز خودشان در فقر به سر می برند.

اکنون باید دید که حکومت اسلامی که این روزها با وجود اجماع جهانی که بر سر فعالیت های مخرب و تروریستی در خاورمیانه و جهان با مشکلات و بحران بی سابقه ای روبه رو است چه جایگزینی را برای ظریف دارد.

ظریف چند هفته پیش اغلام کرده بود که جمهوری اسلامی دوام خواهد آورد و در برابر اقدامات دولت آمربکا ایستادگی خواهد کرد اما دیری نپایید  که خود او در کسوت وزیر خارجه دوام نیاورد

سوال اینجاست آیا حکومت اسلامی نیز در برابر اتحاد جهانی که بر علیه اش در حال شکل گیری است دوام خواهد آورد؟!

 

یک دیدگاه

 1. با درود
  ممکن است این نیز یک پولیتیک باشد تا ظریف بتواند جایگاه خود را حفظ و تقویت کند. اما واقعیت امر اینستکه دولت عملا اختیار چندانی در مسائل مربوط به اقتصاد داخلی و بین المللی ندارد.
  همه مشکلات مملکت از آنجاست که گروهی بر روی ثروت مملکت خیمه زده اند و در حال چپاول هستند. این گروه برای آنکه بتوانند هرکاری که میخواهند انجام دهند , در قوه قضائیه , دولت , مجلس , بازار , سیاست , حوزه , سپاه , نیروه انتظامی , ارتش و …. و …. ریشه دارند و هرکسی را که بخواهند بر سر کار میآورند و هر زمان هم که بخواهند او را از کار برکنار میکنند.
  در ایران چیزی به نام جمهوریت نداریم . انتخابات همه و همه یک بازی است
  این گروه امروز منفعتش در بروز یک جنگ خانمان سوز است تا بتواند در این معرکه خود را نجات دهد و آنچه در کشور مانده است را به غارت ببرد.
  مردم باید بدانند که یک جنگ با آمریکا و یا هرکشور که به سلاحهای اتمی و فوق پیشرفته مجهز است , ایران را نابود میکند. این همه موشک و فلان و بهمان که تبلیغاتش را میکنند حتی به اندازه سر سوزنی مانع برای کشورهای غربی ایجاد نمیکند.
  هر کس که خود را ایرانی میداند و یا خود را به ایران مدیون میداند باید تلاش کند تا دست چپاولگران را از حکومت کوتاه کنند. آنها نه مردم برایشان مهم هستند و نه کشور . فقط و فقط به پول و پول و پول میاندیشند.

Comments are closed.