همزمان با سالروز ربودن،باب لوینسون؛بلینکن به خانواده اش قول داد که رژیم ایران را برای همه بازداشتی های ناعادلانه اش  تحت فشار بگذارد

آنتونی بلینکن،‌ وزیر خارجه آمریکا،‌ با انتشار پیامی در توییتر با اشاره به چهاردهمین سالروز ربوده شدن،باب  لوینسون؛ مامور بازنشسته اف‌بی‌آی، به خانواده اوی  قول داد که رژیم  ایران را برای پاسخی که شایسته آن‌ها باشد و برای آزادی تمام آمریکایی‌هایی که ناعادلانه در ایران بازداشتند، تحت فشار بگذارد. لوینسون پس از پروازی که از دبی به جزیره کیش داشت، در اسفند سال ۱۳۸۵ ناپدید شد.

ده سال پیش خانواده باب لوینسون ،  تصاویری از او را دریافت کرد که او در لباس زندانیان گوانتانامو نشان می داد

در همین زمینه ، آنتونی بلینکن، نیز با انتشار  بیانیه ای خواهان پاسخگویی حکومت ایران درباره سرنوشت باب لوینسون، مامور پیشین پلیس فدرال آمریکا شد.او در این بیانیه حکومت ایران را مسئول مرگ احتمالی او دانسته است .

بلینکون در ادامه افزود: ”در ماه دسامبر، آمریکا دو مقام ارشد وزارت اطلاعات حکومت ایران را به خاطر ربودن، بازداشت و مرگ احتمالی باب لوینسون، تحریم کرد. اما پرونده او بسته نشده است. ”

پیشتر خانواده لوینسون و دولت آمریکا گفته بودند که  او در ایران بازداشت شده ولی تهران  با رد این سخنان می گوید او این کشور را ترک کرده است.

خانواده لوینسون سال گذشته نیز با صدور بیانیه ای اعلام کرد:‌ “ما اطلاعاتی از مقام های آمریکایی دریافت کردیم که هم آنها وهم ما را قانع کرده شوهر پدر ما در جریان بازداشت در ایران درگذشته است.”

آنتونی بلینکن همچنین در بیانیه خود خواستار آزادی همه آمریکایی های زندانی شده در ایران شد و گفت: ”عمل تنفرآمیز بازداشت های ناعادلانه برای کسب منفعت سیاسی به وسیله حکومت ایران باید هر چه زودتر پایان یابد. ”

علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت ایران،‌ نیز در واکنش به سخنان بلینکن گفته است:  این کشور حاضر است «همه زندانیان» را با آمریکا مبادله کند.

وی افزود: «جامعه بین‌الملل و ایرانیان منتظرند شعار صداقت آمریکایی یعنی بازگشت آمریکا به جهان را با بازگشت این کشور به برجام ارزیابی کنند و برجام چیزی است که دور یک میز خواهیم نشست.»

وی دوباره بر درخواست لغو همه تحریم‌ها برای بازگشت تهران به برجام تاکید کرد. وافزود: «اینکه فشارهای ترامپی برای دستیابی به منابع مالی کاسته شده یک گام رو به جلو است، اما اینها کافی نیست.»

ربیعی در زمینه تبادل زندانی بین تهران واشنگتن گفت:‌ «نکته تازه‌ای در این زمینه وجود ندارد، قبلا وزیر خارجه موضع ایران را عنوان کرد و حاضریم همه زندانیان را تبادل کنیم.»

ربیعی اضافه کرد:‌ «اگر تاکنون این اتفاق نیفتاده به خاطر عدم آمادگی آمریکا بوده است.