همسر احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی-سوئدی محکوم به اعدام در ایران: ‌ دیگر هیچ امیدی برای نجات اش ندارم

پس از انتشار اخباری درباره احتمال اجرای قریب الوقوع حکم اعدام احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی-سوئدی زندانی در ایران، ویدا مهران نیا، در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا،  ابراز نگرانی کرد: جان شوهرش در خطر است و هر لحظه ممکن است که او را اعدام کنند.

او  با اشاره به خطرناک بودن وضعیت این پزشک و پژوهشگر زندانی در ایران، گفت: «دیوان عالی حکم اعدام را صادر کرده، و ما نمی‌دانیم این حکم بر چه اساس و چه مبنایی صادر شده است. اما در حال حاضر احساس می‌کنم جان احمدرضا در خطر است».

خانم مهران‌نیا گفت، که جلالی در آخرین تماس آنها به او اطلاع داده است که روز سه شنبه ۴ آذر، پس از انتقال به دادسرای انقلاب به او اعلام شده که قرار است به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شود و طی روزهای آینده نیز برای اجرای حکم به زندان رجایی شهر کرج برده خواهد شد.

همسر این پزشک و پژوهشگر زندانی در ایران افزود:  هاله موسویان وکیل جلالی نیز پس از شنیدن خبر انتقال موکلش به بند ۲۰۹ زندان اوین با مراجعه به دادسرای انقلاب متوجه شد که حکم اعدام تایید شده است؛ حکم اعدامی که به گفته ویدا مهران‌نیا، درخواست اعاده دادرسی آن پس از یکسال، یعنی از سال ۱۳۹۸ تاکنون، همچنان بی‌پاسخ مانده است.

خانم مهران نیا گفت: «دولت سوئد و دولت‌های اروپایی پیگیر پرونده تو نبوده‌اند. ما  زمان کافی داده بودیم که دولت‌ها بتوانند مشکل تو را حل کنند؛ ولی تا الان مشکل تو حل نشده است».

او افزود: «ما ‌دقیقا نمی‌دانیم منظور مقامات ایران چه بوده است و چه هدفی در پیش دارند. متاسفانه احمدرضا قربانی روابط ایران و اروپا شده است.»

ویدا مهران‌نیا گفت:‌ «مقامات ایران یا می‌خواهند تبادلی صورت بگیرد و یا از طریق روابط دیپلماتیک این مسئله حل شود. تبادل زندانی یکی از کارهایی است که ایران در چند سال اخیر با آمریکا انجام داده و ممکن است در اروپا هم بخواهند این کار را انجام دهند. من امیدوارم مقامات اروپایی به هر طریقی که شده، چه از راه تبادل زندانی و چه هر چیز دیگر، زندگی احمدرضا را نجات دهند».