همشهری : آنتونوف  ۷۴، “هواپیمای ممنوعه” روسی   به دلیل تحریم‌ها به ناوگان هوایی ایران بازگشت .

روزنامه همشهری  در گزارشی نوشت که حکومت ایران به دلیل تحریم های بین المللی ، ناچار به استفاده از هواپیمای آنتونوف ۷۴  روسی است که نامش یاد آور سقوط ۵ سال پیش این هواپیما به علت مشکلات فنی در فرودگاه تهران است که موجب مرگ بیش از ۴۸تن  از مسافران شد .

رضا جعفرزاده،‌ سخنگوی سازمان هواپیمایی ایران، از  پاسخ به این سووال که چرا این هواپیما با وجود ممنوعیت قانونی دوباره بازگشته است خودداری کرده و  گفت: «تمام هواپیماهای فعال در کشور قطعا از استاندارد پرواز برخوردارند و سازمان هواپیمایی کشوری صلاحیت پرواز آن‌ها را تایید و مجوزهای لازم را برای آنها صادر کرده است.»

بارها حکومت ایران قبل از هر حادثه ای در کشور ادعا می کنند که همه تجهیزات استاندارد و قابل استفاده است اما بعد از حادثه  اظهار می دارند که غیر استاندارد بوده و تایید نشده بود .

علیرضا خسروی عضو پیشین کمسیون عمران مجلس پس سقوط آنتونوف در تهران  گفت : «این نوع هواپیما تاکنون چهار مورد تجربه سقوط داشته و کارشناسان خواستار نصب موتورهای قوی تری بر آن بوده‌اند، آنتونوف  هنوز استانداردهای خارجی را دریافت نکرده و در شرف اقدام برای کسب این استانداردها بوده‌است.

احمد خرم وزیر پیشین راه و ترابری ایران در واکنش به این سانحه گفته بود  «هواپیمایی کشوری پرواز این هواپیما را تأیید نکرده‌است. به ایرلاین‌ها هم ابلاغ شده که از این هواپیما استفاده نکنند. حال چه اتفاقی افتاده که این هواپیما پرواز کرده‌است. سؤال اینجاست که مسئولان چگونه اجازه دادند که این هواپیما پرواز کند آن هم پرواز مسافری.

این روزنامه‌ داخلی ایران در ادامه نوشته است :  حسن روحانی که ۵ سال پیش در دستوری به علت سقوط هواپیما آنتونوف ۱۴۰در فرودگاه تهران  ممنوعیت استفاده از این هواپیما” صادر کرده بود . امروز دوباره به خطوط هوایی ایران باز می گردد.

استفاده از این هواپیما، که کارکرد اصلی آن نظامی است، و ایران از ان برای جابجایی مردم عادی استفاده می کرد ‌ پس از حادثه سقوط نمونه ایرانی آن “آنتونوف ۱۴۰”  و مرگ بیش از ۴۸ تن مسافر ممنوع شده بود.

همشهری،‌ نوشت : این هواپیمای روسی مجددا از سال ۱۳۹۵ به صورت برنامه‌ای در خطوط هوایی ایران استفاده شده و اخیرا نیز از سوی خطوط هوایی “پویا ایر” در مسیر تهران به مشهد مورد استفاده قرار گرفته است.