همه امیرنشین های عرب حوزه خلیج فارس حریم هوایی خود را به روی اسرائیل می گشایند

حکومت اسلامی ایران، سازمان های ترور و گروه های افراطی تحت حمایت آن رژیم و همچنین فلسطینی های تندرو، در تلاش برای جلوگیری از روند برقراری دوستی بین اسرائیل و کشورهای عرب، با دو شکست همزمان روبرو شدند: از یک سو امیرنشین ها اعلام کردند که حریم هوایی خود را از این پس به صورت دائم به روی پرواز هواپیماهای مسافری اسرائیل که رهسپار کشورهای قاره آسیا و استرالیا هستند باز می گذارند و همزمان، اتحادیه عرب خواست فلسطینی ها را برای محکوم دانستن امارات عربی متحده به خاطر عادی سازی روابط با اسرائیل رد کرد و فلسطینی ناچار شدند از سیاست خصمانه خود نسبت به امارات عقب نشینی کرده و پوزش بطلبند.

جارد کوشنر مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ در امور خاورمیانه که تصمیم امیرنشین ها را برای باز کردن فضای کشور خود به روی هواپیماهای اسرائیلی را اعلام کرد، آن را یک اقدامی شایسته برای پیشبرد صلح و همکاری دانست و ارزیابی کرد که این اقدام به سود خود امیرنشین ها نیز می باشد و منافع آن ها را تامین می کند.

تا کنون هواپیماهای اسرائیلی برای پرواز به سوی هند، ژاپن و دیگر کشورهای قاره آسیا، ناچار بودند شبه جزیره سینا را دور بزنند و بین دو تا سه ساعت به مدت پرواز آن ها افزوده می شد. ولی اکنون با پرواز مستقیم، نه تنها زمان سفر کوتاه تر می شود، بلکه بهای بلیط نیز پایین می آید.

رژیم ایران و سازمان های افراط گرای اسلامی تحت فرمان آن حکومت، همراه با سازمان های ترور فلسطینی تهدید کرده بودند که با به راه انداختن عملیات خشونت بار، صلح امیرنشین ها با اسرائیل را خنثی خواهند کرد. ولی این تهدید موجب هراس هیچکس نشد، بلکه به عکس امیرنشین ها گام های بیشتری در راه صلح و همکاری بر می دارند.

سران حکومت اسلامی ایران و همچنین فرماندهان سپاه پاسداران نیز در این روزها بر شدت حملات لفظی و تهدیدهای جنگی خود علیه امارات و کشورهای دیگری که ممکن است به اسرائیل دست دوستی بدهند، افزوده اند. این تهدیدها همگی جنبه لفظی دارد و رژیم ایران جرات نمیکند به اقدامات عملی دست زده و به طور مثال سفارتخانه خود در ابوظبی را تعطیل کند.

آشنایان امور می گویند که از دیدگاه سران حکومت ایران، امارات عربی متحده جنبه حیاط خلوت رژیم را دارد زیرا بسیاری از داد و ستدهای بانکی و همچنین خرید و فروش کالای ایرانی از طریق آن امیرنشین انجام می شود.

مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ در ادامه سخنان خود دوباره به فلسطینی ها توصیه کرد به طرح صلح ایالات متحده توجه کنند و بدانند که طرحی بهتر از آن وجود ندارند و امکان دهند که روند صلح همچنان به پیش رود.