همکاران رادیو پیام اسرائیل، آیین نوروزی را با یک پخش زندۀ فیس بوکی، برگزار کردند

نوروز فرخنده در اسرائیل، امسال گسترده تر از سال های پیش در چند نقطه و توسط گروه های مختلف برگزار شد و برخی رسانه های اسرائیلی نیز آن را بازتاب دادند.

همکاران رادیو پیام اسرائیل نیز شب گذشته، ساعاتی پس از آغاز سال نو در خانه بانو سحر آذرفرد در اورشلیم گرد آمدند و با خواندن سرودها و ترانه های عید و رقص و پایکوبی این آیین را برگزار کردند.

سفره هفت سین درخشندگی ویژه ای داشت و مراسم به طور مستقیم از فیس بوک نیز پخش شد.

در این جشن نوروزی، خانم فرزانه کهن خواننده محبوب ایرانی در اسرائیل در کنار آقای منشه ساسون آهنگساز ساز و نوازنده سنتور و همچنین یک جوان اسرائیلی که تار را با شور و شوق می نوازد، به هنرنمایی پرداختند.

خانم شیرلی شمسیان سرپرست بخش فیسبوکی رادیو پیام اسرائیل در کنار خانم سحر، این آیین را با سروده های نوروزی و شادباش به ملت ایران و پاسداشت نوروز باستانی آغاز کردند.

دقایقی از این مراسم به صورت زنده از شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال در سراسر جهان پخش شد و همکار ما آقای بابک اسحاقی، در کنار همسرش خانم پرند، با شماری از حاضران در این جشن گفتگوی کوتاهی به عمل آورد و خانم لیلی بنایان در کنار همسرش دکتر موئیز بنایان فال حافظ گرفت و سروده های نوروز را دکلمه کرد.

آقای منشه امیر در سخنان کوتاهی، از همکاران خوب خود در اسرائیل، ایران، گرجستان، فرانسه، آلمان، هلند، دانمارک و کانادا و ایالات متحده سپاسگزاری کرد و توانایی حرفه ای آنان را ستود و گفت که در نتیجه این همکاری بی شائبه و سرشار از عشق به ایران است که تیم بین المللی همکاران رادیو پیام اسرائیل توانسته است جای شایسته خود را در رسانه های خبری فارسی زبان در سراسر جهان بگشاید.

آقای منشه امیر گفت که خود را رئیس و یا سردبیر رادیو پیام اسرائیل نمی داند، بلکه نقش او همانند یک رهبر ارکستر است که از همکاری نوازندگان چیره دست برخوردار است و کار او ایجاد هماهنگی بین همه نوازندگان است که آنان با چیره دستی به نواختن می پردازند.

همکار دیگر رادیو پیام اسرائیل، آقای رانی عمرانی نیز که خود از سال های پیش یک رادیوی بین المللی را به زبان فارسی اداره می کند، امور فنی اجرای این برنامه را به عهده داشت.

امسال، به علت محدودیت های کورونا همایش های بزرگ به مناسبت نوروز، در اسرائیل برگزار نشد ولی مهمان های بسیاری در شهرهای مختلف با شمار محدود شرکت کنندگان برگزار شد.