همگان در انتظار رای دیوان عالی ایالات متحده درباره گنجینه آثار باستانی ایران هستند

آیا ایالات متحده برای پرداخت غرامت به خانواده های آمریکائیانی که قربانی عملیات تروریستی حکومت اسلامی ایران و یا گروه های زیر نفوذ آن هستند، کتیبه های باستانی ایران را مصادره خواهد کرد؟

دیوان عالی آمریکایی رسیدگی به شکایات خانواده هایی را آغاز کرده که که صدها میلیون دلار از حکومت ایران بابت ترور بستگان آن ها درخواست غرامت کرده اند و دادگاه های آمریکای بیش از سه میلیارد دلار قرار غرامت علیه حکومت ایران صادر کرده اند.

در حال حاضر دیوان عالی ایلات متحده به دعاوی خانواده هایی رسیدگی می کند که عزیران آن ها هنگام دیدار از اورشلیم در جریان یک حمله تروریستی گروه های وابسته به حماس در سال ۱۹۹۷ جان باختند.

دادگاه نخستین ایالات متحده به سود شاکیان رای صادر کرده بود. ولی دادگاه تجدید نظر آمریکا این حکم را نقض کرد و این استدلال را ارائه داد که کتیبه های باستانی مصادره شده در آمریکا متعلق به رژیم ایران نیست که بتوان بر آن ها دست گذاشت. اکنون دیوان عالی ایالات متحده باید رای نهایی را در این زمینه صادر کند.

مبلغ خسارتی که دادگاه آمریکایی علیه حکومت ایران تعیین کرده، بیش از ۷۱ میلیون دلار است.

در جریان حمله تروریستی سال ۱۹۹۷ سه تن از تروریست های حماس به یک گروه از گردشگران آمریکایی در اورشلیم حمله بردند و با انفجارهای انتحاری، پنج نفر را کشتند و هشت تن را زخمی کردند.