هندوراس سفارتخانه را به اورشلیم می آورد، سودان عادی سازی را بررسی می کند و ولیعهد عربستان خواهان مناسبات عادی است

رئیس جمهوری هندوراس و همسرش در دیدار سال گذشته از اسرائیل، در کنار دیوار ندبه که تنها بازمانده بیت المقدس یهود است

رئیس جمهوری کاراکاس، یکی از کشورهای آمریکای لاتین اعلام کرد که آن کشور قصد دارد به زودی سفارتخانه خود را به اورشلیم منتقل سازد. همچنین خبر رسید که سودان به زودی هیاتی را به امارات عربی متحده می فرستد تا عادی سازی روابط آن امیرنشین با اسرائیل را مورد بررسی دقیق قرار دهد و انتظار می رود که پس از آن، آمادگی خود را برای برقراری صلح با اسرائیل رسما اعلام کند. همچنین  پریدنت ترامپ ارزیابی کرد که ممکن است عربستان نیز بزودی با اسرائیل روابط عادی برقرار سازد. در گزارش ها آمده است که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان، به امکان نزدیک شدن به اسرائیل گرایش آشکاری نشان می دهد.

پرزیدنت خوان اورلاندو هِرناندس رئیس جمهوری هندوراس در تماس تلفنی با نخست وزیر اسرائیل، به او مژده داد که این کشور آمریکای لاتین تصمیم گرفته سفارتخانه خود را از تل آویو به اورشلیم منتقل سازد. همچنین قرار شد که اسرائیل در ظرف دو ماه آینده، سفارتخانه خود را در هندوراس برپا سازد. او گفت که هندوراس برای گسترش همکاری با اسرائیل اهمیت بسیار قائل است.

در پایان این مکالمه تلفنی، سخنگوی دفتر نخست وزیری گفت که اسرائیل برای گسترش مناسبات با آن کشور آمریکای مرکزی احترام بسیار قائل است و در این راستا گام برخواهد داشت.

در ابوظبی اعلام شد که قرار است امروز دیدار مهمی با شرکت نمایندگان ارشد آمریکا و همچنین ابوظبی و بحرین با هیاتی از سودان که به آن امیرنشین می آید، نشستی برگزار کنند که در آن امکانات عادی سازی روابط سودان با اسرائیل مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس جمهوری هندو راس در دیدار سال گذشته با نخست وزیر اسرائیل، در اورشلیم

آگاهان می گویند که هیات سودانی در این دیدار از امارات درخواست کمک مالی خواهد کرد و بی تردید، دولت ابوظبی این درخواست را بدون پاسخ نخواهد گذاشت و این امر می تواند تشویقی برای دولت خرطوم باشد که در راستای عادی سازی روابط با اسرائیل گام بردارد.

با آن که رژیم سودان، در دوران حکومت عمر البشیر با رژیم ایران همکاری های تروریستی داشته، اکنون مدتی است که نوعی همکاری های محرمانه بین سودان و اسرائیل جریان دارد. مهمترین استدلالی که دولت کنونی سودان در مورد علت تاخیر در عادی سازی روابط با اسرائیل عنوان می کند آن است که هنوز اوضاع سیاسی آن کشور به ثبات نرسیده و دولت کنونی به عنوان یک کابینه موقت حق ندارد درباره جنین امر مهمی تصمیم بگیرد.

پرزیدنت ترامپ روز گذشته احتمال داد که کویت نیز به زودی روابط خود را با اسرائیل عادی سازد. همچنین روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال نوشت که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان اشتیاق زیاد دارد با اسرائیل مناسبات سیاسی برقرار سازد، ولی پدرش ملک سلمان هنوز با چنین اقدامی موافقت نکرده است.