هند نیز به همراه کشورهای  چین و ترکیه ، خرید نفت از ایران را متوقف کرد

شریگنلا افزود: “این معضلی است که در واقع باید بین ایالات متحده و ایران حل و فصل شود و ما از بسیاری جهات فقط طرف ثالث و ناظر بر این ماجرا هستیم”.

هارش واردهان شرینگلا، سفیر هند در واشنگتن از قطع کامل خرید نفت از حکومت ایران خبر داد و از جمله گفت : «تا ماه گذشته ، هند  یک میلیون تن نفت خام از ایران وارد می و بعد از آن ، دیگر نفتی از ایران وارد نکرده‌ایم.”

سفیر هند در ایالات متحده، درباره علت توقف خرید نفت از ایران گفت: «ایران به عنوان “همسایه‌ای دورتر” با ما روابط تاریخی و نقاط مشترک فرهنگی بسیاری دارد اما  هند “در نگرانی پرزیدنت ترامپ در مورد ایران سهیم است” و خود را شریک ایالات متحده می‌داند.

شریگنلا افزود: “این معضلی است که در واقع باید بین ایالات متحده و ایران حل و فصل شود و ما از بسیاری جهات فقط طرف ثالث و ناظر بر این ماجرا هستیم”.

هند از جمله خریداران عمده نفت ایران بوده و تا قبل از تحریم‌ها ، روزانه بین ۴۵٠ تا ۴٨٠ هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کرده است.

یک مقام ارشد ترکیه نیز که نخواست نامش برده شود، پیشتر به رویترز  گفته بود: با پایان یافتن معافیت از تحریم‌های نفتی و عدم تمدید این معافیت‌ها توسط آمریکا، آنکارا خرید نفت از ایران را از ماه جاری،  متوقف کرده است.

شرکت ملی نفت چین و همچنین شرکت پتروشیمی چین نیز در ادامه  تحریم‌های جدید از سوی دولت آمریکا ،به واردات نفت خود از ایران پایان دادند. چین بزرگترین مشتری نفت ایران به‌شمار می‌آید.

رژیم ایران امیدوار بود که علیرغم تحریم های سنگین ایالات متحده، دست کم بتواند روزانه نیم میلیون بشکه نفت صادر کند، ولی در وضعیت کنونی که حتی کشورهای دوست و همسایه رژیم ایران خرید نفت را متوقف می سازند، ممکن است فروش روزانه نفت ایران، از این رقم نیز پایین تر رود.