هنگام سخنرانی وزیر خارجه روسیه نمایندگان کشورهای غربی در سازمان ملل سالن را ترک کردند

بر اساس ویدیوهای منتشر شده در جریان سخنرانی وزیر خارجه روسیه در سازمان ملل بسیاری از نمایندگان کشورهای غربی سالن را به نشانه اعتراض ترک می کنند.

هر روز که از حمله نظامی روسیه به خاک اوکراین می گذرد موج ضد پوتین گسترده تر می شود.

بانک مرکزی روسیه روز دوشنبه نرخ بهره بانکی را دو برابر کرد و مکانیسم‌هایی برای کنترل نقدینگی به اجرا گذاشت.

به گفته رئیس بانک مرکزی روسیه، یکی از دلایل اخذ این تصمیم‌ها تاثیر تحریم‌های غرب است که از فروش ذخیره ارز خارجی برای تقویت روبل جلوگیری می‌کند.

اذعان به تاثیر تحریم‌ها روی سیاست‌های پولی روسیه نشان می‌دهد که تحریم‌های غرب تا حدی توانسته است قابلیت روسیه برای استفاده از ۶۴۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی خارجی و طلای خود را محدود کند.

الویرا نابیولینا، رئیس بانک مرکزی روسیه، روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت: «با توجه به تاثیر تحریم‌ها روی کاهش ارزش روبل و محدود شدن استفاده از ذخایر ارز خارجی و طلا، بانک مرکزی تصمیم گرفته است نرخ متوسط بهره را به ۲۰ درصد افزایش دهد. برای جبران افزایش تورم که شهروندان با آن روبرو هستند راهی جز افزایش نرخ بهره وجود ندارد».

ارزش برابری روبل در برابر ارزهای معتبر جهان اوایل روز دوشنبه حدود ۳۰ درصد کاهش یافت که رکورد بی‌سابقه‌ای است. ولی پس از تصمیم بانک مرکزی برای افزایش نرخ بهره از ۹.۵ درصد به ۲۰ درصد، روبل تا حدودی افت خود را جبران کرد.

به گفته خانم نابیولینا، بانک مرکزی روز پنجشنبه حدود یک میلیارد دلار از ذخایر ارز خارجی روسیه را فروخت ولی روز دوشنبه از این اقدام پرهیز کرد. به نظر می‌رسد که بانک مرکزی روسیه معتقد است فعلا با سایر اقدامات می‌تواند بازار مالی کشور را با ثبات نگاه دارد.