هه نگاو : بار دیگر نیروهای سپاه پاسداران سه کولبر کُرد را با شلیک مستقیم به سر کشتند

به گزارش سازمان حقوق بشری هه نگاو در پی شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران  در مناطق مرزی سردشت در استان آذربایجان غربی، ۳ کولبر کُرد کشته شدند.

هه نگاو در ادامه  نوشته است یحیی حسین‌خانی فرمانده مرزبانی استان آذربایجان‌غربی گفته است که امروز (پنجشنبه)  درگیری مرزبانان با افرادی که آنها را «متجاوزان مرزی» نامید رخ داده که در  این عملیات تعداد سه تن از متجاوزان مرزی مورد اصابت گلوله قرار گرفتند که زخمی شده و به بیمارستان منتقل شدند و با وجود تلاش پزشکان به هلاکت رسیدند.»

در همین رابطه  سردبیر وبسایت سازمان حقوق بشری هه نگاو پیشتر نوشته بود که “استقرار سپاه در مرزها و سیاست‌گذاری دولت حسن روحانی” از جمله دلایل افزایش خشونت علیه کولبران است.

پایگاه سازمان حقوق بشری “هه نگاو” با استناد به آماری که از منابع محلی و خانواده‌های کولبران جمع‌آوری کرده گزارش داده است که “در چهار ماه اخیر ٣٢ کولبر ایرانی کشتە” شدند.

ارسلان یاراحمدی، سردبیر وبسایت سازمان حقوق بشری هنگاو در این باره  می‌گوید “از سال‌ ۲۰۱۶ و پس از آنکه سپاه پاسداران کنترل مرزهای ایران را در استان‌های کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه به دست گرفت، تلفات کولبران افزایش یافت”.

تا پیش از این، نیروی انتظامی کنترل مرزهای مناطق کردنشین ایران را بر عهده داشت.

به گفته آقای یاراحمدی، از حدود چهار سال پیش، پس از آنکه تنش میان حکومت ایران و احزاب مخالف کرد بالا گرفت، مقر برخی از این احزاب از داخل کردستان عراق به نزدیکی مرزها منتقل شد، به دنبال آن، حکومت ایران در مرزها مین‌گذاری کرد؛ این مین‌گذاری‌ها و حضور نظامیان یکی از دلایل افزایش تلفات کولبران بود.

شماری از احزاب کرد مخالف از چند سال پیش مجددا با حکومت ایران وارد جنگ مسلحانه شدند.

حسین ذوالفقاری، معاون سیاسی و امنیتی وزارت کشور رسما اعلام کرد با تغییرات مقررات “دیگر چیزی به نام کولبر نداریم، این کلمه کولبر هم کلمه‌ای بود که نمی‌دانم کجا اختراع شد”. این مقام حکومتی گفته بود “تروریست‌ها” می‌توانند در قالب کولبری، مواد منفجر منتقل کنند و “عملیات تروریستی” انجام دهند.

کولبر اصطلاحا به افرادی گفته می‌شود که در مناطق مرزی، کالاهای خارجی را روی دوش خود قرار داده و یا با استفاده از اسب و قاطر از مسیرهای کوهستانی صعب‌العبور می‌گذرانند و آن را در شهر یا روستای مرزی به صاحبان کالا تحویل می‌دهند.

به گفته ارسلان یاراحمدی، افزایش نرخ بیکاری در مناطق کردنشین باعث شده شمار کولبران هم افزایش یابد. بالا رفتن شمار کولبران می‌تواند از دلایل دیگر افزایش شمار قربانیان و کشته‌شدگان باشد.

گزارش مرکز آمار ایران در زمستان سال ۱۳۹۸ نشان می‌دهد، نرخ بیکاری در استان کردستان دو برابر میانگین کشوری است.