هه نگاو: بیش از صد زندانی ، در زندان مرکزی مهاباد به کورونا مبتلا شدند

سازمان حقوق بشری هه نگاو خبرداد: بیش از صد زندانی در زندان مرکزی مهاباد از توابع آذربایجان غربی بە ویروس کرونا مبتلا شدە و از خدمات درمانی و بهداشتی محروم شدەاند.

هەنگاو سازمانی مستقل است که نقض حقوق بشر در کردستان (ایران) را پوشش می دهد

هه نگاو در ادامه نوشت:  بە گفتە یک منبع مطلع، پس از آنکە مسئولین زندان تمامی «زندانیان راه باز» را بە زندان فراخواندەاند، شماری از آنها بە ویروس کورونا مبتلا بودە و همین نیز منجر بە شیوع این بیماری  در داخل زندان شدە است.

هه نگاو نوشت:  وضعیت جسمانی شماری از آنها نامناسب بودە و با این حال مسئولین زندان نە تنها هیچ یک از آنها را بە مراکز درمانی خارج از زندان منتقل نکردەاند، بلکە از ارائە هر گونە خدمات درمانی بە آنها خودداری کردەاند.

در ادامه این گزارش آمده است: در بند ۴ و ۶ زندان مرکزی مهاباد تفکیک جرایم صورت نگرفتە و زندانیان با جرایم مختلف از جملە سیاسی، عقیدتی، جرائم خطرناک و جرایم مرتبط با مواد مخدر در این بندها زندانی هستند.

با استناد بە آمار بە ثبت رسیدە در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هەنگاو، با شیوع ویروس کرونا در زندان‌های کُردستان، دست کم ۹ زندانی در زندان‌های ارومیە و کامیاران بر اثر ابتلا بە ویروس کرونا جانشان را از دست دادەاند.

در ادامه این خبر بهزاد محمودی‌راد، وکیل نرگس محمدی، نیز خبرداد که موکل اش خانم محمدی در تماس تلفنی با او گفته که  ۱۲ زندانی مبتلا به کرونا در زندان زنجان همچنان در قرنطینه هستند و دارو و غذای مناسب در اختیارشان قرار داده نمی‌شود.

بر اساس این گزارش، وضعیت جسمانی دو نفر از این زندانیان  حاد شده و یک نفر از آنان نیز به دلیل تنگی نفس بسیار شدید به بیمارستان منتقل شده است.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، پیشتر نیز از عدم رسیدگی پزشکی به زندانیان مبتلا به کورونا در زندان زنجان خبر داده بود. پس از آن تلویزیون ایران فیلمی را درباره معاینه این زندانیان توسط دکتر پخش کرد.پس از انتشار این ویدیو  نرگس محمدی اعلام کرد این فیلم دومین فیلمی است که در زندان ضبط شده و چون فیلم اول به دلیل ضعف جسمانی‌اش قابل پخش نبود و  بار دیگر او را «با سرم و آمپول سر پا» کردند تا فیلم بگیرند.