هه نگاو: یک کوله بر دیگر با شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران  کشته شد

به گزارش سازمان حقوق بشری هه نگاو،   نیروهای مرزبانی ایران به‌سوی تعدادی از کولبران تیراندازی کردند که باعث کشته شدن یکی از آن‌ها و دستگیری چند کوله بر دیگر شد.

هه نگاو نوشت:  کوله بر کشته‌شده «حسن دلایی میلان» ٣٨ ساله اهل روستای «قاشقابلاغ» از توابع شهرستان چالدران متاهل و دارای سه فرزند عنوان شده است.

در این گزارش آمده است که «این کوله بر به همراه گروهی از کوله بران دیگر، بدون اخطار قبلی، هدف شلیک مستقیم پاسداران حکومتی قرار گرفته است و جسد وی به شهر چالدران منتقل‌شده و تاکنون به خانواده‌اش تحویل داده نشده است».

کوله بران افرادی هستند که در ازای دریافت مزد در مسیر مرزی بین ایران، ترکیه یا اقلیم کردستان بار جابه‌جا می‌کنند. مسیر مورداستفاده آن‌ها گذرگاه‌های مرزی غیرقانونی از استان آذربایجان غربی تا استان کردستان را در برمی‌گیرد.

این افراد عموماً بارهایی چون پوشاک، سیگار، قطعات خودرو را در مسیرهای صعب‌العبور کوهستانی بر دوش خود حمل می‌کنند.

حکومت  اسلامی ایران به این افراد «متجاوز مرزی» می‌گوید. گزارش‌ها حاکی از آن است که ماموران امنیتی «به‌طورمعمول بدون اخطار قبلی به آن‌ها در حین عبور از مرز یا قبل و بعداز آن» تیراندازی می‌کنند.

روز قبل از تیراندازی که منجر به کشته شدن حسن دلایی میلان شد، دو کوله بر دیگر نیز در مرزهای نوسود و بانه هدف گلوله قرار گرفته و زخمی شدند.

با توجه به نرخ بالای بیکاری در استان‌های مرزی ایران به‌خصوص کردستان، کوله بری برای بسیاری تنها راه کسب درآمد است.

شلیک به کولبران و کشتار حیوانات بارکش همراه آن‌ها بارها سبب اعتراضات شهروندان شده است. افراد بسیاری در این اعتراضات دستگیر و زندانی‌شده‌اند.

سازمان حقوق بشری هرانا نیز نوشته است  در مردادماه امسال ۱۰ شهروند اهل شهرستان بانه مجموعاً به تحمل ٣٠ ماه حبس، ٢۵٠ ضربە شلاق و پرداخت ٢۵٠ میلیون تومان جریمە نقدی محکوم شدند. این افراد در تجمع اعتراضی سال ۹۶ در بانه دستگیر شده بودند. در شهریورماه سال ۹۶ دو کولبر در ارتفاعات مرزی بانه به دست نیروهای نظامی کشته شدند که در پی آن تجمعات اعتراضی در این شهرستان برگزار شد.

کوله بران در حالی هرروز براثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی کشته می‌شوند که طرح دوفوریتی ممنوعیت شلیک به کوله بران دو سال است که در مجلس شورای اسلامی بلاتکلیف مانده است. این در حالی که مقامات حکومت  اسلامی شلیک عمدی به کولبران و کشتن آنها را تکذیب می‌کنند.