هواپیمای تحریم شده ایرانی فارس ایر قشم، با محموله‌ای نامشخص در ونزوئلا به زمین نشست

یک وب‌سایت ردگیری جهانی پروازها، خبرداد که یک هواپیمای متعلق به شرکت هواپیمایی فارس‌ایرقشم، که آمریکا قبلا آن را به اتهام انتقال سلاح به سوریه تحریم کرده بود، از تهران به ونزوئلا رفته و بعد از ظهر روز گذشته( سه‌‌شنبه)  به وقت محلی در فرودگاه کاراکاس فرود آمده است.

وب سایت فلایت رادار۲۴،در ادامه گفته است که  این هواپیما پیش از رسیدن به ونزوئلا در تونس و دماغه سبز توقف داشته است.رویترز نیز در این باره گزارش داد که هنوز مشخص نیست محموله این هواپیما چه بوده است.

مانوئل اولیوارس، یکی از نمایندگان مخالف پارلمان ونزوئلا، نیز با تایید این خبر در توییتی نوشت:  این هواپیما در فرودگاه ماکیتا در ۳۷ کیلومتری کاراکاس فرود آمده است.

تاکنون وزارت اطلاعات ونزوئلا به پرسش‌های رویترز در این مورد پاسخ نداده است.

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، نیز دو روز پیش هشدار داد:   در صورتی‌که ایران قصد داشته باشد به ونزوئلا موشک دوربرد بفروشد، ایالات متحده این موشک‌ها را از بین خواهد برد.

پیشتر نیز  نیکلاس مادورو از تشکیل یک شورای نظامی علمی و فنی خبر داده و گفته بود  که هدف از آن رسیدن به استقلال نظامی با کمک کشورهای «خواهر» از جمله چین، روسیه، ایران و کوبا است.

یادآور می شود که در ابتدای سال جاری میلادی، هواپیمایی ماهان برای ارسال تجهیزات لازم برای تعمیر پالایشگاه‌های ونزوئلا ده‌ها پرواز به این کشور انجام داد. حکومت ایران همچنین با هدف کمک به ونزوئلا در کاهش بحران کمبود سوخت در این کشور دو گروه کشتی حامل سوخت را به این کشور فرستاد.

در تازه ترین مورد، سه نفتکش  بود که در اواسط مهرماه محموله‌های سوخت ایران را به ونزوئلا رساندند.

باشگاه خبرنگاران، وابسته به صدا و سیما، نیز رسما از احتمال صادرات جنگنده کوثر به ونزوئلا نیز خبر داد.

نیکلاس مادورو در دوره شش ساله ریاست خود، ناظر سقوط اقتصادی ونزوئلا بوده و متهم به نقض حقوق بشر، فساد مالی و تقلب در انتخابات سال ۲۰۱۸ است. این در حالی است که مادورو می‌گوید که آمریکا به دنبال سرقت منابع نفتی ونزوئلا است.

صنعت نفت ایران هم به دلیل برنامه هسته‌ای این کشور زیر تحریم‌های آمریکا است و افزایش همکاری ایران و ونزوئلا موجب نگرانی مقامات آمریکایی شده است.