هواپیمای مسافری هندی، برای اولین بار، با عبورازآسمان عربستان وارد اسرائیل شد

هواپیمای شرکت ملی هوای هند که برای نخستین بار در مسیر پرواز به اسرائیل از حریم هوایی عربستان سعودی گذشته بود، در فرودگاه بین المللی بن گوریون به زمین نشست.  این نخستین بار است که دولت ریاض چنین اجازه ای را می دهد و هواپیمای “ار ایندیا” مستقیما از هند وارد اسرائیل می شود.

وزیر راه و ترابری اسرائیل، ییسرائل کاتس از این رویداد ابراز خرسندی عمیق کرد و آن را گام مهمی در راه عادی سازی روابط بین اسرائیل و یکی از مهمترین کشورهای عربی دانست.

اجازه پرواز به هواپیمای هندی از فراز عربستان و در راه اسرائیل، در حالی است که تا چند سال پیش، همه کشورهای عرب، اسرائیل را مورد تحریم اقتصادی بسیار شدید قرار داده و بر کشورهای دیگر نیز به شدت فشار می آوردند که اسرائیل را تحریم کنند.

ولی تحریم های اقتصادی اعراب علیه اسرائیل کارساز نبود و پس از آن که مصر و اردن در دهه های گذشته اسرائیل را به رسمیت شناختند و روابط کامل با دولت اورشلیم برقرار ساختند، عملا باطل شد. حکومت اسلامی از هنگامی که قدرت را در ایران به دست گرفته، می کوشد این شیوه شکست خورده اعراب را دوباره به اجرا گذارد.

اکنون نوبت شرکت ملی هواپیمایی العال اسرائیل است که اگر عربستان اجازه پرواز مشابهی به العال بدهد، گام دیگری نیز در راه عادی سازی روابط برداشته خواهد شد.

در حال حاضر پروازهای العال از مسیری طولانی تر می گذرد و پرواز از آسمان عربستان می تواند زمان آن را دو ساعت کوتاه سازد و موجب ارزان تر شدن بهای بلیط نیز بشود.

هواپیمایی العال هفته پیش ار یک نامه رسمی خطاب به سازمان هواپیمایی بین المللی درخواست کرد که دولت عربستان اجازه مشابهی را نیز به اسرائیل بدهد تا در مقایسه با “ار ایندیا” مورد تبعیض قرار نگیرد. ولی هنوز پاسخی به این درخواست داده نشده است.

هواپیمای ار ایندیا از حریم هوایی سلطان نشین عُمان نیز می گذرد. عُمان، هم با حکومت ایران و هم با ایالات متحده مناسبات دوستانه ای دارد.

مسافران هواپیمای هندی، که اکثرا گردشگران اسرائیلی بودند، پس از فرود آمدن در فرودگاه بن گوریون، به خبرنگاران با خوشحالی گفتند که از فراز عربستان گذشته اند و هیچ حادثه بدی برای آنان رخ نداده است.

وزیر راه و ترابری اسرائیل که برای استقبال از مسافران به فرودگاه آمده بود، در گفتگو با خبرنگاران فاش ساخت که اسرائیل اکنون مشغول تکمیل پروژه ای است که قطارهای باری اسرائیل بتوانند کالاهای صادراتی یا وارداتی عربستان و امیرنشین ها از طریق بندر حیفا در شمال اسرائیل بگذرد. به موجب این پروژه، محمولات از بندر حیفا با قطار به اردن منتقل می شود و از آن جا به کشورهای عربی دیگر حمل می گردد.

وزارت خارجه اسرائیل با ابراز خرسندی از پرواز ار ایندیا از طریق عربستان، اعلام کرد که از این پس پروازهای مزبور به طور منظم و هفتگی انجام خواهد شد.

4 دیدگاه‌

  1. وزارت خارجه اسرائیل با ابراز خرسندی از پرواز ار ایندیا از طریق عربستان، اعلام کرد که از این پس پروازهای مزبور به طور منظم و هفتگی انجام خواهد شد.

  2. به نام خدا.به عربستان بگین با این اعراب فلسطین حرف بزنند بلکه از این کله شقی ها دست بردارند همون ۱۵ الی ۲۰ درصدو بگیرن شرو بخابونن بره دیگه یه جوری حل بشه نشه هم به ضرر همست بیشتر خود فلسطینیها

Comments are closed.