هکرهای ایرانی به یکی از حساس ترین صنایع هواپیمایی و نظامی اسرائیل رخنه کردند

یک گروه از هکرهایی که گفته می شود ایرانی هستند، و هدف آن ها باج گیری است، توانستند به شبکه کامپیوتری صنایع هواپیماسازی اسرائیل وارد شوند و اطلاعاتی را به دست آورند.

صنایع هوایی اسرائیل، گرچه یک شرکت دولتی نیست، بلکه به اتحادیه کل کارگران اسرائیل تعلق دارد، ولی بخش اعظم فعالیت آن در طراحی و ساخت وسایل جنگی و دفاعی می باشد و در سراسر جهان مشتریان بسیاری دارد و از این رو اطلاعاتی که هکرها به آن دست یافته اند ممکن است حساس و مهم باشد.

یکی از افرادی که هکرها توانسته اند وارد سیستم کامپیوتری دفتر او شوند، رئیس بخش مبارزه با حملات سایبری در این شرکت می باشد. آن ها تهدید کرده اند که اگر در زمان تعیین شده، باج مورد درخواست آن ها پرداخت نشود، اطلاعات این کمپانی را علنی خواهد ساخت.

نام گروهی که خود را هکرهای ایرانی می نامد، از این قرار است: Pay2Key یعنی، “باج کلید رمز را بپرداز.

مقامات صنایع هواپیمایی اسرائیل حاضر به ابراز واکنش نسبت به این گزش نشدند. آنها گفتند که ماجرا در دست بررسی قرار دارد و تا هنگامی که همه جزئیات مشخص نشود، حاضر به اظهار نظر نیستند.

این نخستین بار نیست که هکرهای ایرانی متهم می شوند که توانسته اند به سیستم های کامپیوتری کشورهای دیگر وارد شوند. ایالات متحده نیز چند باز از این رخنه یابی ها خبر داده است.

همچنین اسرائیل نیز چند بار هدف حمله قرار گرفته، که یکی از آنها توطئه برای وارد کردن آسیب به سیستم آبرسانی شمال اسرائیل بود که پس از یک روز شناسایی و خنثی شد.

ولی به احتمال زیاد، این نخستین بار است که آن ها توانسته اند به سیستم کامپیوتری یکی از حساس ترین تاسیسات صنعتی و نظامی اسرائیل وارد شوند.

حکومت اسلامی ایران، در سال های اخیر بودجه های کلانی را برای پیشبرد هدف های هکری علیه کشورهای دیگر هزینه کرده است. ولی اسرائیل و ایالات متحده نیز از کشورهای عمده ای هستند که در این رشته پیشرفت های بسیار کرده اند. ولی در این مورد، هکرهای ایرانی توانسته اند دست بالا را داشته باشند و تلاش یکی از بزرگترین مراکز حساس صنعتی و نظامی اسرائیل را هدف حمله موفقیت آمیز قرار دهند.

هنوز معلوم نیست آیا این هکرها توانسته اند فقط وارد مکاتبات ایمیلی شماری از روسای شرکت شوند و یا به اطلاعاتی نیز در مورد هویت کشورهایی که از اسرائیل تجهیزات نیروی هوایی می خرند پی برده اند. گرچه این احتمال بسیار ضعیف است، ولی موضوع همچنان در دست بررسی قرار دارد و در حال حاضر مسؤولان این شرکت ترجیح می دهند از ارائه اطلاعات بیشتر در این زمینه دوری جویند.

احتمال میرود که سیستم امور معاملاتی و طراحی و تولید صنایع هواپیمایی اسرائیل، از سیستم اداری آن کاملا مجزاست و تدابیر امنیتی در مورد آن بسیار گسترده تر است.