هکرهای مورد حمایت حکومت ایران همچنان در تلاش برای برای سرقت اطلاعات واکسن کورونا هستند

روزنامه گاردین، سه روز پس از آنکه سعید نمکی،  وزیر بهداشت ایران وعده “معرکه” جهانی در زمینه کشف واکسن کورونا را مطرح کرد، در گزارشی نوشت:  هکرهای مورد حمایت حکومت ایران به همراه چند کشور دیگر در تلاش برای سرقت اطلاعات محرمانه مربوط به واکسن کورونا هستند.

سعید نمکی، وزیر بهداشت پیشتر گفته بود: حکومت ایران در زمینه ساخت واکسن “یکی از طلایی‌ترین ایام سرزمین” را رقم خواهد زد و  «می‌بینید که ما چه معرکه‌ای خلق خواهیم کرد».

گاردین در ادامه افزوده است:  هکرهای مورد حمایت حکومت‌های چین،‌ روسیه،‌ ایران و کره شمالی در یک اقدام هماهنگ که کارشناسان امنیتی آن را “جنگ مالکیت فکری” توصیف می‌کنند، در پی سرقت اطلاعات مربوط به واکسن کورونا هستند.

شماری از کارشناسان امنیتی نیز این هکرها را متهم می‌کنند که در تلاشند نتایج آزمایش‌های اولیه واکسن و اطلاعات حساس در مورد تولید انبوه دارو را به دست آورند. این در حالی است که برخی از واکسن‌های تولیدشده به مرحله دریافت مجوز توزیع و تزریق نزدیک شده‌اند.

گاردین در ادامه نوشته استک مقام‌ها و سازمان‌های حکومت ایران در حالی وعده‌ واکسن کورونا می‌دهند که پیش از این هم هکرهای مورد حمایت رژیم ایران با هدف سرقت اسرار طراحی واکسن دست به کار شده بودند. در حرکت قبلی صدها شرکت دارویی، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و سازمان‌های بهداشتی از سراسر جهان نیز یک‌باره هدف این هکرها قرار گرفتند.

حدود شش ماه پیش، نیز خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که هکرهای مرتبط با رژیم ایران شرکت داروساز گیلیاد در ایالات متحده آمریکا را که برای تهیه داروی کورونا در حال اقدام بوده،‌ هدف نفوذ سایبری قرار داده‌اند.

اما مقام‌های وزارت ارتباطات رژیم ایران این اقدامات را قبلا رد کرده و دروغ محض برای تشدید فشار به ایران،  خوانده بودند.

چالش امنیتی که اکنون گاردین درباره آن گزارش داده، آژانس‌های اطلاعاتی کشورهای غربی از جمله مرکز امنیت سایبری بریتانیا را درگیر کرده است. در این کشور دانشگاه آکسفورد به همراه شرکت داروسازی آسترازنکا در حال تولید واکسن است.

هفته گذشته، شرکت مایکروسافت اعلام کرد حملات سایبری سه بازیگر دولتی را کشف کرده که هفت شرکت برجسته را که به طور مستقیم در تحقیق درباره واکسن‌ها و درمان کووید-۱۹ فعال بودند، هدف حملات قرار دادند.

آدام میر، معاون ارشد اطلاعات در شرکت امنیت فناوری اطلاعاتی “کرود استرایک”، نیز در این زمینه به تلاش ۲۰ ساله روسیه و چین در نفوذ به آژانس‌ها و شرکت‌های غربی اشاره کرد و گفت این تلاش‌ها از ماه میلادی مارس بر موضوع کووید-۱۹ متمرکز شده است.

اما روسیه گفته:  «هیچ اطلاعی از اقدام‌های هکرها ندارد و چین هم  استدلال کرده تحقیقاتش در حوزه واکسن بسیار جلوتر است و «نیازی به سرقت کاری که دیگران انجام می‌دهند ندارد».