هیئت نمایندگی اسرائیل به دلیل مشکلات امنیتی در سمینار علمی در بحرین شرکت نخواهد کرد

بحرین امروز یک همایش بزرگ برای بحث درباره نوآوری های تکنولوژی با حضور نمایندگان ارشد دهها کشور جهان تشکیل می دهد اما از هیئت نمایندگی اسرائیل در این همایش خبری نخواهد بود.

یک روزنامه اسرائیلی چندی پیش نوشته بود که هیئت بزرگی از اسرائیل به ریاست وزیر اقتصاد و دانشمندان و مسئولان امور نوآوری و تکنولوژی اسرائیل در این همایش مهم بازرگانی و علمی در کشور بحرین شرکت خواهند کرد.

اما روز گذشته اعلام شد که به علت پیچیدگی های امنیتی این سفر لغو شده است.

پیشتر الی کوهن وزیر اقتصاد اسرائیل اعلام کرده بود که به علت انتخابات و مذاکراتی که برای تشکیل کابینه آینده اسرائیل در جریان است سفر خود به بحرین را لغو می‌کند.

مقام های اسرائیلی در مورد ماهیت پیچیدگی های امنیتی توضیح بیشتری ندادند.

اما از بحرین خبر می‌رسد که انتشار خبر شرکت نمایندگان اسرائیلی در این همایش با اعتراض‌های شدید گروه ها و اعضای پارلمان بحرین روبه‌رو گردیده که خواستار لغو این دعوت شده بودند.

مقام های امنیتی اسرائیل بیم داشتند که در چنین صورتی احتمال دارد به جان اعضای هیئت اسرائیلی سوءقصد شود.

همچنین احتمال می رود که مقام های اسرائیلی نخواستند که دولت بحرین را در تنگنا قرار دهند.

شماری از اعضای مجلس نمایندگان بحرین با انتشار بیانیه ای نوشته بودند که آنها با آنچه که برادران فلسطینی خود نامیده اند ابراز همبستگی می‌کنند و با حضور اسرائیلی ها در همایش منامه به شدت مخالفت می ورزند.

قرار بود هیئت اسرائیلی علاوه بر وزیر اقتصاد و سه تن از روسای نهاده نوآوری تکنولوژی در اسرائیل حدود ۳۰ تن از بازرگانان را نیز شامل شود.

در بحرین که اکثریت جمعیت آن شیعه هستند و علی حکومت در دست یک خانواده اهل تسنن می باشد حکومت اسلامی ایران نفوذ و فعالیت بسیاری دارد.

دولت بحرین برخی از سران جامعه شیعیان کشور را به خاطر ابراز مخالفت‌های شدید سیاسی آنها زندانی کرده و یا زیر نظر گرفته است.

شماری از نمایندگان پارلمان بحرین خواستار خودداری دولت مرکزی از اعطای روادید ورود به هیئت اسرائیلی شده بودند اما تصور می رود که دولت بحرین این درخواست را رد کرده بود.

بحرین در کنار امیرنشین های دیگر مانند سلطان نشین عمان می کوشد که مناسبات خود را با اسرائیل به بود و حتی گسترش بخشد.

در روزهای اخیر تظاهرات های پراکنده ای نیز در منامه پایتخت بحرین علیه حضور هیئت اسرائیلی برگزار شده بود و همچنین در شبکه های اجتماعی افرادی از شهروندان بحرینی مخالفت شدید خود را با این امر بیان کرده بودند.

در کنفرانس ورشو که دو ماه پیش با ابتکار ایالات متحده علیه حکومت ایران برگزار گردید  وزیر خارجه بحرین از جمله گفته بود که بالاخره همه کشورهای عرب روابط دوستی و صلح آمیزی با اسرائیل برقرار خواهند کرد.

شیخ بن احمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین در کنفرانس ورشو از جمله به خبرنگاران گفته بود تا هنگامی که فلسطینی‌ها به حقوق خود نرسند و کشور مستقل فلسطینی را بر پا نکنند آرامش در خاورمیانه برقرار نخواهد شد.

اما وی در عین حال از نقش فتنه گرانه رژیم ایران سخن گفته و تاکید کرده بود که همه کشورها در حد امکان باید برای مقابله با خطر حکومت اسلامی در ایران دست اتحاد و همکاری به یکدیگر بدهند.

رژیم ایران طبق گزارش‌های پیشین به فعالیت های گسترده برای تحریک کردن شیعیان و تلاش برای برانداختن رژیم اهل تسنن بحرین دست زده اما با مخالفت شدید حکومت منامه و سرکوب گسترده شیعیان معترض روبه‌رو شده است.

وزیر خارجه بحرین گفته بود که حکومت ایران مانع پیشبرد صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها می شود.

در گزارش‌های پیشین گفته شده بود که بحرین از جمله امیرنشین های عرب است که برای رویارویی با خطرات حکومت اسلامی مایل به همکاری های امنیتی و نظامی با اسرائیل می باشد.

یک دیدگاه

Comments are closed.