هیات بلندپایه دیپلماتیک اسرائیلی به سودان رفته است. “دولت خرطوم به زودی برقراری رابطه را رسمی می کند”

دو روز پس از آن که ایالات متحده موافقت کرد کشور سودان را از فهرست تروریستی بیرون آورد، یک هیات بلند پایه اسرائیلی که به خَرطوم رفته، امروز (پنجشنبه) به گفتگوهای خود با سران آن کشور، به هدف عادی سازی روابط ادامه می دهد. برآورد شده که حداکثر در هفته آینده، سودان رسما عادی سازی روابط با اسرائیل را اعلام خواهد کرد.

گرچه صریحا گفته نشده که حذف سودان از فهرست تروریستی ایالات متحده، شرط اول عادی سازی روابط با اسرائیل می باشد، و دولت سودان ادعا کرده بود که این دو موضوع ارتباطی با هم ندارند، ولی برای همگان مسلم است که حذف سودان از فهرست تروریستی، راه را برای عادی سازی روابط با اسرائیل هموار ساخته است.

حکومت کودتایی عمر البشیر که توسط دولت ائتلافی کنونی سرنگون شد، سابقه تروریستی گسترده ای داشت و با حکومت اسلامی ایران پیمان همکاری در این زمینه بسته بود و عامل انفجارهای مرگبار در سفارتخانه های ایالات متحده در چند کشور آفریقایی بود. ولی عمرالبشیر در سال های آخر حکومت خود، از رژیم ایران فاصله گرفت و از عملیات تروریستی علیه ایالات متحده دست برداشت.

مذاکرات بین ایالات متحده و سودان در این زمینه، چند ماه به درازا کشید ولی بالاخره به نتیجه رسید و سودان با پرداخت بیش از سیصد میلیون دلار خسارت به خانواده های قربانیان آمریکایی این عملیات تروریستی، به دولت واشنگتن نشان می دهد که از راه ترور دست برداشته و حتی با اسرائیل روابط عادی برقرار می سازد.

گرچه مصر که در همسایگی شمالی سودان قرار دارد، چهل و دو سال پیش با اسرائیل پیمان صلح امضا کرد، ولی دولت خَرطوم همیشه خود را یک کشور متعصب اسلامی می دانست و در دهه گذشته، به حکومت ایران امکان می داد که از طریق خاک آن کشور، برای گروه های تروریستی فلسطینی در غزه اسلحه بفرستد.

حکومت ایران نه تنها همچنان به عملیات تروریستی ادامه می دهد، بلکه در سال های اخیر بر شدت آن افزوده است و اکنون با پیوستن سودان به روند صلح، بیش از پیش در صحنه بین المللی تنها می ماند.

اعضای هیات نمایندگی اسرائیل که به خَرطوم رفته اند، در طول ساعات امروز گفتگوهای مشروحی با سیاست گذاران آن کشور انجام دادند، ولی پیامد آن همچنان محرمانه نگه داشته شده است.

درباره هویت شخصیت های اسرائیلی که به خَرطوم رفته اند، خبر موثقی انتشار نیافته، ولی ارزیابی می شود که اکثر آنها از دفتر نخست وزیری در اورشلیم و همچنین اعضای برجسته موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) می باشند.