هیجان تشکیل کابینه در اسرائیل: آیا یائیر لپید رقیب نتانیاهو پیروز می شود و یا نتانیاهو ترفند دیگری در چنته دارد؟

 

در ادامه تلاش گسترده سیاسی برای برپایی دولت آینده اسرائیل، برخی رسانه های همگانی گزارش می دهند که نفتالی بنت رهبر حزب راستگرای “یمینا” یعنی به سوی راست، امروز به طور نهایی اعلام خواهد کرد که تصمیم گرفته به جبهه ضد نتانیاهو بپیوندد و به برپایی کابینه ای بپیوندد که همه احزاب شرکت کننده در آن مخالف ادامه نخست وزیری نتانیاهو می باشند.

ولی در همین حال، نتانیاهو به تلاش گسترده خود برای کشاندن بنت به دولتی که خود قصد برپایی آن را دارد بکشاند و وعده های متعددی به وی داده که ظاهرا بسیار فریبنده است. ولی همین وعده ها از جانب جناح رقیب نیز داده شده و از نظر رهبر حزب یمینا بیشتر قابل اعتماد می باشد.

نتانیاهو در آخرین پیام توییتری خود خطاب به نفتالی بنت، او را فرا خواند که از جبهه راستگرای کنونی، که آن را “مقتدر” خواند دور نشود و به ائتلافی نپیوندد که به گفته نتانیاهو “چپ گرا” بوده و ممکن است امنیت و آینده اسرائیل را به خطر اندازد.

آشنایان سیاسی این شیوه استدلال و انگ بندی نتانیاهو را مردود می دانند، زیرا احزاب جبهه مخالف او، اکثر راستگرا و میانه رو هستند و یک حزب چپ گرا در آن عضویت خواهد داشت و همچنین حزب کارگر اسرائیل که هر دو، بخش کوچکی از دولت آینده را تشکیل خواهند داد.

آگاهان گفتند که این شیوه همیشگی نتانیاهو می باشد که شهروندان اسرائیل را از تسلط چپ گرایان می هراساند و این در حالی که حزب یمینا به رهبری نفتالی بنت و همچنین حزب “امید نوین” به رهبری گیدئون سعر، هر دو راستگرای کامل می باشند و یائیر لپید رهبر حزب “یش عاتید” (آینده ای هست)یک سیاستمدار راستگرا، ولی میانه رو محسوب می گردد.

نتانیاهو به نفتالی بنت پیشنهاد کرده که در سال نخست برپایی دولت آینده، پست نخست وزیری را به او بسپارد، و نتانیاهو خود، دو سال بعد نخست وزیر باشد و بقیه مدت به گیدعون سعر رهبر حزب “امید نوین” سپرده شود که تا انتخابات اخیر یکی از رهبران حزب لیکود بود که پس از شکست در رقابت نا نتانیاهو، از لیکود انشعاب کرد و حزب تازه ار برپا ساخت.

با وجود همه این احتمالا، هنوز هیچ چیز قطعی نشده و یائیر لپید باید در روزهای آینده کار برپایی دولت را تکمیل کند و موفقیت خود را به آگاهی مقام ریاست جمهوری برساند و سپس پارلمان اسرائیل آن را تصویب کند و دولت آینده، رسما به راه افتد.

با این همه، برخی تحلیلگران میگویند که نتانیاهو چنان فرد پرتجربه سیاست پیشه است که در آخرین لحظه، ممکن از خرگوشی را از کلاه درآورد که همگان را مبهوت سازد و بتواند در مقام نخست وزیری باقی بماند – ولی دیگران، این احتمال را بعید می دانند.