واردات واکسن از سر گرفته شد و مردم اسرائیل تا سه ماه دیگر، همگی واکسینه خواهند شد

تزریق مرحله دوم واکسن ضد کورونا در اسرائیل، از امروز (یکشنبه) آغاز شده است و این نشان می دهد که تزریق مرحله اول سه هفته پیش آغاز شده بود که در جریان آن یک میلیون و هشتصد هزار نفر افرادی که در معرض خطر بوده اند واکسینه شده اند و از امروز دوز دوم را دریافت می کنند و از سه هفته دیگر می توانند خود را ایمن بدانند، ولی همچنان باید تدابیر احتیاطی را رعایت کنند.

خبر خوش دیگر در مبارزه با کورونا در اسرائیل آن است که ارسال بخش دوم محموله های واکسن از فایزر به اسرائیل آغاز شده که چند میلیون دوز را شامل می شود و قرار است در ظرف کمتر از سه ماه همه شهروندان اسرائیلی بالای شانزده سال این واکسن را دریافت کنند. بدین سان، اسرائیل نخستین کشور جهان خواهد بود که به طور رایگان و در کوتاه ترین مدت همه شهروندان را واکسینه کرده و برای ریشه کن ساخت این ویروس در اسرائیل بزرگترین گام را برداشته است.

در ظرف سه هفته گذشته، بیش از هفده درصد از کل جمعیت اسرائیل واکسنیه شد، که این نیز به تنهایی یک رکورد در جهان محسوب می شود.

در همین حال، برنامه تولید واکسن اسرائیلی نیز همچنان دنبال می شود و به مرحله دوم آزمایش بالینی رسیده، ولی زودتر از اوایل تابستان آینده به بازار نخواهد آمد.

در اسرائیل از نیمه شب پنجشنبه گذشته قرنطینه اعلام شده که فعالیت کاری، جز در مرحله ضروری را ممنوع می کند. هزاران افراد پلیس این ممنوعیت ها را زیر نظر دارند و افرادی که آن را نقض کنند، باید جریمه مالی سنگینی بپردازند و تا کنون حدود ده هزار برگ جریمه صادر شده است.

امروز نخستین روز کاری هفته محسوب می شود و از ساعت شش بامداد، رفت و آمد سنگینی در جاده های اصلی کشور دیده می شد. فرماندهان پلیس اعلام کردند که از ساعت ۹ بامداد به بعد پست های بازرسی در جاده ها برپا می شود و راننده هر اتومبیل باید توضیح دهد که چرا در حال حرکت است و به کجا می رود.

قشرهای مختلف جامعه اسرائیل بر دولت فشار می آورند که واکسینه کردن آن ها در درجه اولویت قرار گیرد. در راس این افراد، کادر آموزشی کشور قرار دارد. وزیر امنیت داخلی اسرائیل که از حزب لیکود است در یک مصاحبه تلویزیونی گفته بود که زندانیان تروریست عرب، در این مرحله واکسینه نخواهند شد. این اظهارات مورد اعتراض وزارت بهداشت اسرائیل و نهادهای حقوق بشری قرار گرفت و نظام پزشکی اسرائیل اعلام کرد که هیچ تفاوتی بین افراد زندانی و شهروندان دیگر وجود  نخواهد داشت و زندانیان امنیتی نیز طبق برنامه تنظیم شده، واکسینه خواهند شد.

افرادی که مرحله دوم واکسیناسیون را انجام دهند، سه هفته پس از آن، “گذرنامه سبز” دریافت می کنند و آزادانه می توان رفت و آمد و سفر کنند.