واشنگتن خطاب به تهران هشدار داد : جلوی هرگونه تجاوز ایران در هر کجا که باشد را خواهیم گرفت

دوروتی شیا، سفیر ایالات متحده در بیروت در مصاحبه مطبوعاتی خود تاکید کرد که دولت آمریکا می‌خواهد از تجاوزهای حکومت ایران در هر نقطه از منطقه، از جمله لبنان، جلوگیری کند.

خانم شیا در ادامه افزود که «توجه دولت بایدن صرفا معطوف به پرونده هسته‌ای ایران نیست بلکه دستورالعمل استراتژیک امنیت ملی آمریکا در ماه گذشته، به اهداف هسته‌ای تهران و نقش بی‌ثبات کننده آن در منطقه نیز پرداخته است که بسیار مهم اهمیت دارد.»

وی در ادامه در مورد این که آیا هر توافق جدیدی در مورد پرونده هسته‌ای، بر روابط واشنگتن و “حزب الله” بازتاب خواهد داشت، گفت: «موضع واشنگتن در مورد حزب الله، تغییری نکرده است.»

او همچنین تأکید کرد که موضع واشنگتن در مورد حزب الله، تغییری نکرده است و  «جامعه بین‌المللی، هیچ گونه سرسازش با اقداماتی نخواهد داشت که باعث بروز بی ثباتی در منطقه شود.»

خانم شیا در مورد تلاش‌های آمریکا در راستای تشکیل دولت در لبنان، بر نیاز لبنانی‌ها به کابینه‌ای جدید که بتواند اقتصاد را نجات داده و روند اجرای اصلاحات را آغاز کند، تاکید ورزید.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که طبقه سیاسی لبنان، رایزنی‌های خود را به پایان برده و از برخی از خواسته‌های خود در راستای تشکیل دولت، چشم‌پوشی کند.

سفیر آمریکا در لبنان تاکید کرد  که اعمال تحریم، روشی متداول در سیاست خارجی و امنیت ملی آمریکا است که هدف از آن، محاصره سازمان‌های تروریستی، حامیان و تامین کنندگان مالی آنها است.

وی در ادامه پیرامون قانون “مگنیتسکی” که به “پرونده‌های خطرناک فساد” مربوط شده و بر اساس آن”جبران باسیل” وزیر پیشین، در لیست تحریم‌ها قرار گرفت، افزود که وزیران خارجه و خزانه داری در آن زمان به رابطه او با حزب الله اشاره داشتند.

خانم شیا   با تأکید بر اینکه «هدف این تحریم‌ها، نشان دادن هزینه‌ای است که باید برای سیاست‌ها و اقدامات خلاف منافع مردم لبنان، پرداخت شود»، خاطرنشان کرد که بسیاری از لبنانی‌ها خواهان اعمال تحریم‌های بیشتر در این راستا هستند.