واشنگتن می گوید در پاسخگویی شتاب ندارد، و در تهران با غرور می گویند ترامپ از رویارویی جنگی هراس دارد

سخنان پرزیدنت ترامپ که گفت برای پاسخگویی به حملات موشکی رژیم ایران به مراکز نفتی عربستان شتابی ندارد، نشان نگران کننده تازه ای از نبود قاطعیت در سیاست های رئیس جمهوری ایالات متحده در برابر حکومت ایران ممکن است تلقی شود.

به گفته تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل، از یک سو مقامات اطلاعاتی ایالات متحده، با ارائه کردن تصاویر ماهواره ای، ارزیابی می کنند که این حمله توسط رژیم ایران، و نه به وسیله حوثی های یمن صورت گرفته، و از سوی دیگر پرزیدنت ترامپ عملا می گوید که در آینده نزدیک هیچ اقدام تنبیهی علیه رژیم ایران انجام نخواهد گرفت. مفهوم این سخنان آن است که ایالات متحده قصد ندارد عملیات تحریک آمیز رژیم ایران در منطقه را مهار کند. مفهوم این امر ممکن است آن باشد که سپاه پاسداران در عملیات تعرضی بعدی، به هدف فلج کردن صادرات نفت امیرنشین های عرب گستاختر خواهد شد و انتقال نفت آسیب جدی خواهد دید و بهای آن در بازار جهانی بالاتر خواهد رفت.

پرزیدنت ترامپ در مورد سرنگون کردن پهپاد اطلاعاتی ایالات متحده استدلال کرده بود که چون کسی در جریان آن کشته نشد، دلیلی وجود نداشت ارتش آمریکا به عملیاتی دست بزند که ممکن بود صد و پنجاه کشته به دنبال آورد.

به گفته تحلیلگر اسرائیلی، همین عدم واکنش پرزیدنت ترامپ به حمله جنگی رژیم ایران به نفت عربستان در ناحیه “ظَهران” که در نزدیکی خلیج فارس قرار دارد، ربودن یک نفتکش دیگر در نزدیکی تنگه هرمز را به دنبال آورد که حکومت ایران ادعا می کند که حامل  نفت قاچاق بوده است. رژیم ایران با همین ادعا، و با ایجاد این فضا که خود را ژاندارم خلیج فارس می داند، دست کم دو نفتکش کوچک دیگر را نیز توقیف کرده بود. انتقال نفت، از یک نقطه امیرنشین ها به نقطه دیگر، حتی اگر به صورت قاچاق انجام گیرد، با حکومت ایران ارتباطی ندارد و خود امیرنشین ها هستند که باید به آن رسیدگی کنند.

پرزیدنت ترامپ، خود چند روز پیش گفته بود که بنظر می رسید رژیم ایران مسؤول بمباران مرکز نفتی ظَهران در شمال شرق عربستان بوده، و از سوی دیگر می گوید که در ابراز واکنش، شتابی به خرج نخواهد داد. او در پاسخ به پرسش خبرنگاران که آیا این حمله کار رژیم ایران بوده است، گفت: «مطمئنا، در حال حاضر چنین به نظر می رسد».

رئیس جمهوری ایالات متحده در اظهارات دیگری گفته بود که کشورش به نفت خاورمیانه نیازی ندارد. برخی اعضای کنگره، به ویژه از حزب دموکرات گفته بودند که به اصلاح آمریکا نیست که به خاطر نفت عربستان، خود را وارد جنگ با حکومت ایران سازد.

فرماندهان سپاه پاسداران در ایران، در روزهای اخیر با غرور و افتخار می گویند که قدرت کوبنده رزمی آن ها به یک عامل اساسی بازدارندگی جنگی مبدل شده و دولت آمریکا هراس دارد با حکومت ایران وارد کشاکش نظامی شود.

5 دیدگاه‌

  1. اسرائیل باید به عربستان و بحرین و دیگراعراب خلیج فارس و با کمک محوری نیروی دریایی آمریکا و بمب باران ریشه ای و اساسی سایتهای نفتی و امنیتی آخوندها در داخل ایران مثل سوریه و عراق آموزش بدهد و افسانه شکست ناپذیری آخوندها را مانند قذافی در زباله دان تاریخ بیاندازد وآنها را یگ گوشه کنار ریگ بوکس بخواباند و برخورد با رژیم آخوندی را به همه و از جمله دونالد ترامپ و ملک سلمان آموزش بدهد و با بمب باران منابع نفت و گاز ایران در خلیج فارس جلوی قرارداد وخط اعتبار ۴۰۰ میلیاردی چین برای ادامه حکومت آخوندی تروریستی روحانی و خامنه ای را بگیرد و به مردم ایران کمک کند تا از شر آخوندها خلاص شوند. انشا الله که نتانیاهو که فرد بسیار جدیتری از گانز میباشد دولت را تشکیل بدهد و قدرت دست گانتز که احتمالا فردی بی عرضه بمانند اولمرت است هرگز نیافتد .

  2. ایرانی که تا دیروز جلوی آمریکا زانومیزدالان تنها کشوری آسیایی شده که دربرابرامریکاگردنکشی میکند و حریف می طلبد وامریکاهم طفره میرودازرویارویی عجبا به اینهمه شگفتی

  3. اخه چرا ترامپ باید واکنشی در عمل نشان بدهد؟ از پارسال تا به حال فقط حرف میزنند و وقت کشی میکنند که ایران هی به دست اخوندها به این و ان بخشیده شود. در این میان امریکا هی سیاست خارجی اش را قویتر میکند و سلاحهای جنگی به این و ان میفروشد. روسیه، کفتار پیر، هم که جای خود دارد.

Comments are closed.