واشنگتن پست:  اردوغان دیکتاتور است 

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست  رجب‌طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه را  به دلیل شیوه رفتارهایش با مخالفان دیکتاتور خواند و نوشت:  او  دیکتاتوری است که می‌کوشد الگوی «دموکراسی اسلامی» باشد.

واشنگتن پست نوشته است:  رویدادهای اخیر نشان داد سیستم قضایی اردوغان فعالان ترک را بدون هیچ سند و مدرکی محکوم کرد؛ محکومیت‌هایی که نشان می‌دهد اردوغان ترکیه را به کجا رسانده است. براساس این گزارش‌ها هر کسی در ترکیه ممکن است به هر دلیلی به زندان افکنده شود و هزاران نفر همینک در زندان‌های اردوغان حضور دارند.

این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشت محکوم کردن افرادی مثل «عثمان کاوالا» به اتهام تلاش برای کودتا، یک تحول پَست در ترکیه است.

اپوزیسیون ترکیه چندی پیش اعلام کرد شمار روزنامه‌های سراسری و محلی در ترکیه از سال ۲۰۱۳ به این سو یک چهارم کاهش یافته و از ۳ هزار و ۱۰۰ روزنامه با کاهش ۲۵ درصدی به ۲ هزار و ۳۳۷ عدد رسیده است. از سال ۲۰۱۳ تا سال ۲۰۱۹ به طور متوسط هفته‌ای دو روزنامه در ترکیه تعطیل شده است.

در ادامه این گزارش نوشته شده است :  «سیاست فشاری که دولت اعمال می‌کند موجب کاهش حقوق صنوف شده و رسانه‌های مخالف را از طریق شورای عالی رادیو و تلویزیون و انجمن روزنامه‌ها تضعیف کرده است… شیوه‌های متنوع سرکوب موسسات دموکراتیک در کشور با هدف بستن دهان اندیشه آزاد و آزادی بیان از سال ۲۰۱۷ به این سو افزایش یافته و شیوه “رسانه یک مرد و یک صدا” در دستور کار قرار گرفته است.»

از سوی دیگر شمار دستگیری مخالفان و به ویژه مخالفان کُرد که با سیاست‌های حزب توسعه و عدالت به ریاست رجب‌طیب اردوغان مخالفند، بیشتر شده است و ده‌‌ها تن از فعالان مسالمت‌آمیز را با اتهامات مرتبط با تروریسم دستگیر شدند.

آگاهان امور در این باره می گویند:   بحران گاز مدیترانه  از یک سو و دخالت‌ در لیبی و سوریه و ارسال پیکارجوی اجاره‌ای به قره‌باغ در کنار بحران اقتصادی و سیاست‌های ناکارآمد داخلی از سوی دیگر ، موجب شده تا فاصله ترکیه با  کشورهای جهان روز به روز بیشتر شده و آنکارا را هر روز بیشتر از دیروز منزوی کند آن هم  به دلیل سیاست‌های مردی که روزنامه واشنگتن پست او را دیکتاتور می خواند.