واشنگتن پست: «انقلاب در راه است و بالاخره کارگران ایران قیام خواهند کرد و رژیم را برخواهند انداخت»

با پیوستن طبقات بالا و متوسط جامعه به معترضین طبقه کارگر، هیچ نیروی نظامی یا امنیتی، یارای دست زدن به اقدامی علیه آنها را نخواهد داشت. و چنین تنشی به رویاروئی میان رژیم با مردم مبدل خواهد شد

یک روزنامه آمریکایی ارزیابی کرد که در وضع کنونی در ایران، بالاخره کارگران به پا خواهند خاست و رژیم کنونی را برخواهند انداخت.

روزنامه واشنگتن پست در باره احتمال سرنگونی زود هنگام رژیم اسلامی در ایران نوشت :  بزودی جنبش فعال کارگری در ایران، عامل اصلی در تغییر حکومت خواهد بود ومی‌تواند با گستره بزرگی  که ایجاد کرده موجب از میان رفتن رژیم کنونی، شود.

دیوید ایگنیچوس در مقاله‌ای که در روزنامه واشنگتن پست منتشر شد، پیش بینی کرده که «جنبش کارگری در ایران معمولا هنگام ارزیابی وضعیت کشور، نادیده انگاشته می‌شود با اینکه اعتراضات کارگران تکانه بزرگی ایجاد کرده و از گستردگی پایگاه برخوردار بود و برای رژیم به مدت ۲۰ سال است که در امر سرکوب آن با سختی‌هایی روبه‌رو است».

این نویسنده، در ادامه نوشته که محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران، در ارتباط با خیزش مردمی در ابان گفته بود، با پیوستن طبقات بالا و متوسط جامعه به معترضین طبقه کارگر، هیچ نیروی نظامی یا امنیتی، یارای دست زدن به اقدامی علیه آنها را نخواهد داشت. و چنین تنشی به رویاروئی میان رژیم با مردم مبدل خواهد شد.

در این مقاله امده که  «خونین‌ترین درگیری‌ها در جریان تظاهرات نوامبر در شهر ماهشهر در جنوب غربی ایران اتفاق افتاد که معترضین از جمله کارگران پتروشیمی، به خیابان‌ها ریخته و رژیم با “وحشی‌گری” تمام با استفاده از سلاح‌های اتوماتیک و تانک، به آنها پاسخ داد».

بهنام بن طالبو، تحلیلگر سیاسی به واشنگتن پست نیز در این باره گفته که  رژیم «از اقدام سازمان یافته واهمه دارد و به خوبی واقف است که اعتصاب‌های صنایع نفت، اقدامی ضروری برای سرنگونی شاه بود».

در ادامه این مقاله امده که : «ایران به آرامی به سمت نقطه عطفی احتمالی به پیش می‌رود. انقلاب ۱۹۷۹ و همچنین رهبران رژیم در حال پیر شدن هستند و روحانیون در داخل و خارج به وسیله سپاه پاسداران حکم‌رانی می‌کنند، اما کاریزمای سپاه، ماه گذشته با قتل قاسم سلیمانی از میان رفت».

به پیش‌بینی این نویسنده، رکود سیاسی در ایران برای یک دهه دیگر نیز ادامه خواهد یافت اما این تصور که چنین نظامی برای همیشه در چنین کشوری پیچیده‌ای، سرپا بماند، بسیار دشوار است، به نظر او نیروی طبقه کارگر، عاملی است که می‌تواند رژیم را تغییر دهد.

وی در پایان نوشته که  وقتی می‌بینید، موج اعتصابات در سراسر ایران، برغم سرکوب وحشیانه، گسترش می‌یابد، متوجه خواهید شد که ایران ممکن است سرانجام وارد مرحله تازه‌ای شود.