واشنگتن پست: بایدن دروغ می گوید هنگامی که ادعا می کند هدف آمریکا در افغانستان “ملت سازی” نبوده است

پرزیدنت بایدن در پاسخ به این انتقاد که چرا این چنین عجولانه و بی آن که اوضاع در افغانستان سروسامان یابد، آن سرزمین را ترک گفته، اظهار داشته بود که آمریکا در پی “ملت سازی” در کشورهای دیگر نیست و نمی خواهد دموکراسی را در سرزمین های دیگر برقرار سازد. ولی واشنگتن پست در گزارش امروز خود (دوشنبه) با آوردن نقل قول هایی از اظهارات بیست سال اخیر رئیس جمهوری ایالات متحده، نشان می دهد که او همیشه و در همه اظهارات خود گفته بود که ایالات متحده باید بکوشد ارزش های معنوی و سیاسی را در کشورهای دیگر بگستراند و به گفته او “ملت سازی” بکند.

پرزیدنت بایدن حدود چهل سال در صحنه سیاسی ایالات متحده سابقه حضور دارد و سالیان دراز عضو کنگره و همچنین معاون رئیس جمهوری و مشاور ارشد بوده و در طول همه این سال ها در اظهاراتش گفته است که باید ملت سازی کرد تا یک جامعه سالم تر به وجود آورد.

جو بایدن در استدلال این توصیه خود در مورد افغانستان، گفته بود که اگر هدف ملت سازی تامین نگردد، گروه های تروریستی و قاچاقچی و تبهکار دوباره بر افغانستان چیزه خواهند شد و امنیت آمریکا و جهان را به خطر خواهند انداخت.

این دیدگاه را پرزیدنت بایدن برای نخستین بار در سال ۲۰۰۱ میلادی، یعنی بیست سال پیش و همزمان با آغاز دخالت ایالات متحده برای سرکوب حکومت طالبان در افغانستان عنوان کرده بود. او در مقام سناتور آمریکایی گفته بود که این دخالت نظامی آمریکا کار درستی است و یکی از هدف های آن بازسازی ملتی است که تروریست و قاچاقچی در آغوش خود پرورش ندهد.

روزنامه واشنگتن پست در بخشی از این افشاگری نوشته است که سناتور جو بایدن در دوران حکومت جورج بوش پدر، به یکی از مشاوران کاخ سفید گفته بود: برخی تصور می کنند که واژه “ملت سازی” یک اصطلاح ناپاک است، ولی ایالات متحده وظیفه دارد به اجرای این هدف بپردازد و برای رسیدن به آن، در کشورهای دیگر سرمایه گذاری کند و این کار را به ویژه در کشورهایی مانند افغانستان و عراق انجام دهد.

او گفته بود: اگر ایالات متحده این کشورها را “ملت سازی” نکند، در آن هنگام تروریست ها و قاچاقچیان مواد مخدر و تبهکاران بر آن کشورها مسلط خواهند شد، و آن موقع برای ایالات متحده بسیار دشوار خواهد شد که بتواند با این خیل تبهکاران مقابله کند.

پرزیدنت بایدن در دوران مبارزات انتخاباتی گفته بود که برقراری عدالت و تساوی حقوق در ایران و آزادی های انسانی در آن کشور، یکی از هدف های دولت آینده او خواهد بود. رئیس جمهوری جدید ایالات متحده از هنگام به قدرت رسیدن ، و به ویژه از هنگامی که در انتظار مذاکرات برجامی با رژیم ایران بوده، این وعده خود را بازگو نکرده است.