واشینگتن دی‌سی با جو امنیتی سنگین به استقبال مراسم تحلیف بایدن می‌رود

به گزارش رسانه های آمریکایی ، واشنگتن دی‌سی در حالی خود را برای برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن و معاونش کامالا هریس آماده می‌کند که بر خلاف مراسم‌ تحلیف در دوره‌های قبل، به جای تبدیل شدن به محل برگزاری جشن‌های مختلف، شاهد حضور گسترده نیروهای امنیتی است.

این در حالی‌که شیوع کرونا از قبل باعث شده بود گردهمایی مردم برای مراسم تحلیف لغو شود، پارک نشنال مال در مرکز واشنگتن دی‌سی هم از ترس احتمال بروز خشونت به روی عموم بسته شده است و تنها کسانی که از قبل مجوز دریافت کرده‌اند‌ اجازه حضور در این محل را دارند.

سخنگوی پنتاگون نیز در این باره با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: در جریان بررسی صلاحیت نیروهایی که برای حفظ امنیت مراسم تحلیف در واشنگتن دی‌سی مستقر هستند، ۱۲ عضو گارد ملی از این مراسم حذف شدند که دلیل حذف دو نفر از آنها اعلام نظرهای «نامناسب» بوده است. او به محتوای نظرات این دو مامور اشاره نکرد.

این در حالی‌است که در مراسم تحلیف رئیس جمهوری پیشین آمریکا بیش از یک میلیون نفر برای تماشای این رویداد از نمایشگرهای عظیم در محوطه نشنال مال تجمع می‌کردند و در نقاط مختلف پایتخت نیز جشن‌های گوناگونی به همین مناسبت در جریان بود.

اما در پی بروز خشونت‌های اخیر در ساختمان کنگره و احتمال وقوع دوباره ناآرامی‌های مشابه، پایتخت آمریکا شاهد استقرار ۲۵ هزار نیروی گارد ملی و نصب سیم‌های خاردار در مرکز این شهر است.

طبق اعلام تیم جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب و معاونش کامالا هریس به همراه همسران خود از ساعت ۸:۴۵ صبح به وقت محلی در بخش‌های مختلف مربوط به تحلیف شرکت خواهند کرد و طبق برنامه در ساعت ۱۲ ظهر به وقت محلی به عنوان چهل و ششمین رییس‌جمهوری و چهل و نهمین معاون رییس‌جمهوری تاریخ آمریکا سوگند یاد خواهند کرد.

از سوی دیگر، دونالد ترامپ که بر خلاف تشریفات رایج در مراسم تحلیف جانشین خود شرکت نمی‌کند، به همراه همسرش ملانیا، در ساعت هشت صبح چهارشنبه به وقت محلی واشنگتن دی سی را به مقصد پالم بیچ فلوریدا ترک خواهند کرد.

در ادامه این خبر آمده است که دونالد ترامپ در آخرین روز کاری به عنوان رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید و در پیام خداحافظی خود٬ بدون نام بردن از جو بایدن، برای دولت آینده ایالات متحده آرزوی موفقیت کرد.

دونالد ترامپ در بخش دیگری از این پیام تاکید کرد که دولت او توانسته است چنان کشورهای جهان را برای ایستادن در مقابل چین در کنار آمریکا گردهم آورد که “قبلا هرگز” چنین ائتلافی محقق نشده بود ، وی همچنین به ترور قاسم سلیمانی و  دستاوردهای دولت خود برای صلح در خاورمیانه اشاره کرد.