واعظی رییس دفتر روحانی عملا گفت که پول ها دست رهبر است و نبود بودجه، تقصیر دولت تدبیر و امید نیست  

در واکنش به انتقاد های شدید جناح تندرو که گفته بودند: دولت اعتبارات مقابله با کورونا را  به دانشگاه بهشتی به دلیل عضویت فرزند روحانی اختصاص داده ، محمود واعظی، گفت:  تخصیص ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبارات صندوق توسعه ملی در هیات علمی این دانشگاه، به دستور مستقیم رهبری بود.

علیرضا نظری نماینده مجلس پیشتر گفته بود که دولت به دلیل عضویت دختر حسن روحانی در دانشکده فناوری‌های نوین دانشگاه بهشتی، ۱۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات مبارزه با کرونا را از محل صندوق توسعه ملی و بدون سلسله مراتب اداری برای خرید ساختمان این دانشکده اختصاص داده است.

رییس دفتر روحانی افزود:  «مگر می‌شود هر کسی هر کاری که دلش بخواهد انجام دهد،  درباره اعتباراتی که از محل صندوق توسعه ملی تخصیص داده می‌شود، هر اتفاقی که بیفتد بر اساس چارچوبی است که ما برای رهبری نوشتیم و بر اساس محور و دستورات او از اعتبارات این صندوق استفاده می‌شود.

محمود واعظی، رییس دفتر روحانی  پرداخت چنین بودجه‌ای را رد نکرد اما گفت که سازمان برنامه و بودجه به بسیاری از دانشگاه‌هایی که نیازمندند، کمک کرد و این روند ادامه دارد، حال ممکن است عده‌ای دنبال آن باشند تا بگردند و در هر دانشگاه افرادی را پیدا کنند و بگویند که بودجه دولت را به خاطر این افراد به آن دانشگاه دادند.

واعظی در ادامه گفت:  دختر روحانی اصلا در این دانشگاه عضویت نداشته و این دروغ اشکار است . او در افزود:  «کسی که نشسته این سناریو را طراحی کرده، خبرنگاران را سرکار گذاشته که از مسئولین در این باره بپرسند در حالی که دختر رئیس جمهوری اصلا در هیات علمی آن دانشگاه عضویت ندارد.»

صندوق توسعه ملی «با هدف تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت‌ و گاز و میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی به ثروت‌های ماندگار، مولد و سرمایه‌های زاینده اقتصـادی» تشکیل شده و بر اساس اساسنامه نباید موجودی آن صرف بودجه جاری شود. تنها کسی که حق برداشت از این صندوق را دارد علی خامنه ای است .

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی پیش‌بینی کرده بود که به دلیل کاهش فروش نفت ایران بر اثر تحریم‌ها و افزایش برداشت‌ها از صندوق توسعه ملی، از جمله برای مصارف نظامی، در سال ۹۸ هیچ پولی وارد این صندوق نخواهد شد.

این مرکز همچنین در گزارشی مربوط به سال ۹۸ اعلام کرده بود که ۵۹ درصد از منابع صندوق توسعه ملی «با کسب مجوز و یا تصویب قوانین مختلف، خارج از روال مندرج در اساسنامه صندوق هزینه شده است».

مقامات دولت روحانی  تاکنون موجودی فعلی صندوق توسعه ملی پس از برداشت‌های متعدد از این صندوق را اعلام نکرده‌اند.