وال‌استریت ژورنال: دولت ترامپ تلاش دارد تا در صورت پیروزی بایدن نیز تحریم‌های ایران پابرجا بماند

روزنامه وال‌استریت ژورنال در گزارشی به نقل از منابع آگاه نوشت:  دولت دونالد ترامپ در حال طرح‌ریزی تحریم‌هایی علیه ایران پیش از انتخابات است تا کارزار فشار حداکثری را تقویت کرده و از تلاش برای بی‌اثر کردن آن در آینده جلوگیری کند.

در این گزارش آمده است که  با توجه به اینکه نظرسنجی‌ها از جلو افتادن جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها، در رقابت‌های انتخاباتی خبر می‌دهند، مقام‌های دوات ترامپ نگران هستند که بایدن در صورت پیروزی سیاست‌فشار حداکثری بر ایران را، که به عقیده کاخ سفید برای رسیدن به یک توافق هسته‌ای و امنیتی با ایران ضروری است، کاهش دهد.

وال استریت ژورنال ادر ادامه نوشته است:   مقام‌های کنونی و سابق آمریکایی معتقدند حتی اگر اشخاصی که هدف تحریم‌های احتمالی جدید هستند، از قبل تحریم شده باشند، تحریم دوباره آنها در ارتباط با تروریسم، هرگونه تلاش برای لغو کردن تحریم این اشخاص را سخت‌تر خواهد کرد. بدین ترتیب، هر مقامی که قصد برداشتن این تحریم‌ها را داشته باشد با یک روند بسیار پیچیده سیاسی مواجه خواهد شد.

شایان گفتن است که وزارت خارجه و خزانه داری آمریکا و همچنین هیات نمایندگی ایران در سازمان ملل، پرسش‌های وال استریت ژورنال در این مورد را بی‌پاسخ گذاشته‌اند.

کریستن فانتنرز، یکی از مدیران پیشین بخش خلیج فارس شورای امنیت ملی آمریکا در دولت ترامپ، گفت: «اگر بایدن بر سرکار بیاید ممکن است بتواند به نشانه حسن نیت و بازگردان تهران به میز مذاکره چند تحریم ایران را بردارد، اما بایدن قادر نخواهد بود تحریم‌های بزرگ مربوط به تروریسم را لغو کند.»

یادآور می شود: بایدن گفته بود که در صورت رییس‌جمهور شدن، آمریکا را به توافق هسته‌ای برمی‌گرداند به شرط آنکه حکومت  اسلامی ایران نیز به تعهدات هسته‌ای خود بازگردد.

حکومت اسلامی ایران دو سال پیش در واکنش به اقدام دولت ترامپ در خارج کردن آمریکا از توافق هسته‌ای، به برخی تعهدات هسته‌ای خود پایان داده و ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود را افزایش داده، تا جایی که دیپلمات‌ها هشدار داده‌اند اکنون رژیم ایران  برای رسیدن به سلاح هسته‌ای به زمان کمتری نیاز دارد.

مارک دوبوویتز، مدیر بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، نیز در این باره گفت: تحریم‌های جدیدی که ترامپ احتمالا علیه حکومت  اسلامی ایران در نظر دارد، «ده‌ها هزار بازیگر» بین‌المللی را ناچار خواهند کرد تا در روابط خود با تهران  به طور جدی تجدیدنظر کنند.