وال استریت ژورنال:با نزدیک شدن به آغاز تحریمهای ایران مقامات آمریکایی اختلاف نظر دارند

راهکاری که اروپا برای ممکن ساختن مناسبات مالی با ایران در نظر گرفته است میتواند عملا منجر به شکل گیری یک مسیر ارتباطات مالی مستقل اروپایی شود

با نزدیک شدن زمان آغاز مرحله دوم سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه جمهوری اسلامی بین مسئولان دولت آمریکا در رابطه با شرایط اجرای این تحریم‌ها اختلاف نظر وجود دارد.

نگرانی مسئولان آمریکا درباره مناسبات آمریکا با متحدان اروپایی خود می باشد.

تا روز چهارم نوامبر یعنی آغاز دور جدید تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی چند روز بیشتر نمانده است.

این در حالیست که رسانه‌ها از شدت گیری اختلاف نظر بین مسئولان آمریکایی درباره اقدام علیه تحریم های ایران خبر می‌دهند.

خبر مربوط به اختلاف نظر بین جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید و استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا چند روز پیش در رسانه های آمریکا منتشر شده بود.

اکنون بر اساس گزارشی که روزنامه وال استریت ژورنال منتشر کرده مشخص شده که موضوع بر سر نگرانی آمریکا از شکافی است که می‌تواند در مناسبات این کشور با کشورهای عضو اتحادیه اروپا روی دهد.

خبرگزاری رویترز دیروز به اختلاف نظر مسئولان آمریکایی بر سر تحریم‌های مالی ایران و ارتباط سامانه مالی این کشور با سوییفت پرداخت.

تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران به موازات تحریم‌های نفتی و در صورت قطع رابطه بانکی ایران میباشد.

اخراج ایران از شبکه مالی در دوره گذشته تحریم‌های ایران یعنی در فاصله زمانی سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ نیز اتفاق افتاده بود اما به باور کارشناسان این بار اوضاع تغییر کرده است.

وزیر خزانه‌داری آمریکا و کسانی که با تحریم های جدید آمریکا علیه ایران مخالف هستند این استدلال را می آورند که اروپا بر خلاف دور پیشین تحریم‌های ایران با سیاست آمریکا در این زمینه همراهی نمی کند.

در آن هنگام اعضای دائمی شورای امنیت و آلمان در پیشبرد تحریم‌ها هم صدا بودند حال آنکه این بار اتحادیه اروپا چین و روسیه آشکارا با سیاست تحریم‌های حداکثری آمریکا همراهی نمی‌کنند.

وزیر خزانه داری آمریکا از این رو بر این باور است که کاهش سطح تحریم‌ها شاید بتواند همراهی اروپا را نیز در پی  داشته باشد و دنبال کردن سیاست حداکثری تحریم‌ها می‌تواند آمریکا را در پیشبرد این سیاست منزوی کند.

دلیل دوم مخالفان تحریم های حداکثری قطع رابطه ایران با سوئیفت است به باور آنها راهکاری که اروپا برای ممکن ساختن مناسبات مالی با ایران در نظر گرفته است میتواند عملا منجر به شکل گیری یک مسیر ارتباطات مالی مستقل اروپایی شود و این امر می‌تواند نه تنها از اهمیت سوئیفت بکاهد بلکه عملا منجر به آن می شود که کشورهای دیگر به دنبال جایگزین کردن دلار با ارز دیگری از جمله یورو باشند.