وال استریت ژورنال:روسیه برنده اصلی تحریم‌های نفتی ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی است

مشتریان پیشین نفت جمهوری اسلامی بخشی از این اضافه تولید روسیه را به سرعت جایگزین نفت ایران می کنند

به گزارش وال استریت ژورنال با اجرایی شدن دور دوم تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی در روز دوشنبه چهاردهم آبان پالایشگاه‌های اروپایی و آسیایی به دنبال تولید کننده جایگزین می‌گردند در حالی که شرکت های نفتی روسی وارد عمل شده و مشتری های ایران را می ربایند.

همچنین روسیه نفت رژیم تهران را برای مصرف داخلی وارد می‌کند و در مقابل کالاهایی نظیر ماشین آلات و یا مواد غذایی به ایران صادر می کند.

اکثر خریداران نفت جمهوری اسلامی که به سیستم مالی آمریکا وابسته هستند و در صورت ادامه تجارت با این رژیم در معرض تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفته و به دلیل این آسیب پذیری در حال قطع روابط تجاری خود با رژیم ملایان هستند.

اما روسیه به دلیل اینکه خود تحت تحریم‌های آمریکاست سیستم اقتصادی و مالی این کشور وابستگی کمتری به آمریکا دارد و در نتیجه آسیب پذیری کمتری در این زمینه  دارد. صادرات نفت جمهوری اسلامی پیش از اعلام دور جدید تحریم های آمریکا حدود ۸۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داشته و کارشناسان انتظار دارند با کاهش شدیدتری همراه باشد.

این در حالی است که روسیه همزمان تولید نفت خود را حدود نیم میلیون بشکه در روز افزایش داده که در سی سال گذشته بی سابقه بوده است.

مشتریان پیشین نفت جمهوری اسلامی بخشی از این اضافه تولید روسیه را به سرعت جایگزین نفت ایران می کنند.

در این میان شرکت های بزرگ اروپایی مانند توتال فرانسه- انی و ساراس ایتالیا و همچنین ترکیه -چین و کره جنوبی به کاهش واردات نفت ایران را با نفت روسیه جبران می کنند و این به معنای سود هر چه بیشتر برای شرکت های نفتی مسکو می باشد.

در این میان به گزارش سی ان بی سی آمریکا تولید نفت خود را به ۱۱.۶ میلیون  بشکه در روز رسانده است که ممکن است منجر به واکنش اعضای اوپک و متحدانش نسبت به این حجم از تولید شود.

یک دیدگاه

Comments are closed.