وال استریت ژورنال: ناآرامی در قطب نفتی ایران موتور اقتصاد آن کشور را به شدت تهدید می‌کند

از دسامبر ۲۰۱۵ تا کنون چهل رخ داد مشکوک مانند انفجار در آن منطقه رخ داده است و دولت به دفعات هرگونه احتمال خرابکاری را رد کرده است

وال استریت ژورنال در تفسیری آورده است در حالی که رژیم جمهوری اسلامی در میانه سقوط ریال و افزایش تنش های منطقه ای برای مقابله با تحریم های شدید آمریکا دست و پا میزند حمله به‌ نظامیان و نیروهای امنیتی و ناآرامی در قطب نفتی ایران موتور اقتصاد آن کشور را به شدت تهدید می‌کند.

حمله به رژه نظامی در اهواز که بیش از ۲۵ کشته برجای گذاشت سومین حمله به نیروهای امنیتی در خوزستان طی سه سال گذشته بوده است.

در حملات قبلی ۵ نفر کشته شدند ماه قبل وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی از خنثی کردن حملاتی در خوزستان خبر داده بود.

حدود ۷۰ درصد ذخایر نفتی ایران که منبع اصلی درآمد کشور محسوب می‌شود در خوزستان است دولت جمهوری اسلامی گفته بود در بازداشت  ۶ جدایی‌طلب ۶ سلاح یوزی و دوربین های دید شب به دست آورده است.

این حملات تاکنون تاثیری محسوس بر صنعت نفت ایران نداشته است اما در رژیمی که برای مهار ناآرامی های سراسری ناشی از نرخ تورم دو رقمی و بیکاری طولانی به سر میبرد  فشاری مضاعف به حساب می‌آید.

خوزستان پس از تحمل خشکسالی شدید و طوفان ریزگردها چندی پیش شاهد اعتراض‌های گسترده‌ای علیه کمبود آب بود.

یک پیمانکار دولتی اخیراً در برابر معترضانی که از یک شرکت چینی فعال در میدان‌های نفتی درخواست کار داشتند از نیروهای امنیتی خواست برای کنترل اوضاع مداخله کنند.

در ویدئویی که در رسانه های اجتماعی مورد توجه بسیاری قرار گرفت یک زن محلی وزیر کار پیشین دولت روحانی را پس از مراسم خاکسپاری قربانیان حمله اهواز مورد سرزنش قرار می‌دهد و می‌گوید آب ما را بردید خشکسالی برای ما آوردید و هزار بدبختی برای  ما آوردید که هیچی نگفتیم.

یک  کارمندان پیشین شرکت ملی نفت ایران که اکنون موسسه مشاوره بین المللی انرژی را اداره می کند می گوید مردم این منطقه بیشترین ثروت ایران را تولید میکنند ولی سهمی از آن ندارند.

وی میگوید  این وضع صنایع نفت را در وضعیت آسیب پذیری قرار می دهد

وی می گوید از دسامبر ۲۰۱۵ تا کنون چهل رخ داد مشکوک مانند انفجار در آن منطقه رخ داده است و دولت به دفعات هرگونه احتمال خرابکاری را رد کرده است.