وال استریت ژورنال می نویسد: ۱۰۰ کشتی و قایق در مانور ایران در خلیج فارس شرکت دارند

خکومت اسلامی از روز پنجشنبه یک مانور نظامی را در خلیج فارس آغاز کرده و تهدید به بستن تنگه هرمز کرده است که این امر از طرف امریکا خط قرمز اعلام شده است

مقامات دفاعی آمریکا می‌گویند ایران روز پنجشنبه یک مانور نظامی دریایی  را در نزدیکی تنگه هرمز آغاز کرد اقدامی که به نوشته وال استریت ژورنال واکنش تهران به اظهارات چند روز پیش دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا قلمداد می شود.

یک مقام آمریکایی گفته است این مانور به طور کامل روز پنجشنبه آغاز شد و انتظار می‌رود تا روز ششم اوت (پانزدهم مرداد) ادامه یابد.

وال استریت ژورنال می نویسد: یک مقام دیگر گفته است حدود ۱۰۰ کشتی و قایق در این مانور شرکت دارند ولی عمده آنها قایق‌های کوچک به شمار می روند.

ایران از تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از برجام و بازگرداندن تحریم‌های نفتی خشمگین است و مقامات ارشد در تهران هشدار دادند که به راحتی از کنار کارزار آمریکا برای کاهش و قطع صادرات نفت نمی گذرند رویترز می‌نویسد مرکز فرماندهی مرکزی آمریکا روز چهارشنبه تایید کرد که شاهد افزایش فعالیت های دریایی ایران در روزهای اخیر بوده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه طی یک سخنرانی در میان هوادارانش درایالت پنسیلوانیا گفت :در پی خروج آمریکا از برجام ایران کشور متفاوتی شده است و ابراز امیدواری کرد که امور با ایران خوب پیش برود.

وی  پیشتر گفته بود: آماده گفتگوهای بدون پیش شرط با ایران است .به نوشته رویترز سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا گفت: ایالات متحده با همکاری شرکایش از نزدیک نظاره گر اقدامات ایران است و اطمینان حاصل می کند که جریان تجارت بین المللی در آب های بین المللی آزادانه ادامه یابد.

یک مقام سوم آمریکایی نیز با اشاره به مانور نظامی ایران گفت: تاکنون اقدامات تاثیری در فعالیت های تجاری دریایی نگذاشته است.