وال استریت ژورنال نوشت:ملایان و اروپا فکر میکنند که چگونه دوره ترامپ را از سر بگذرانند

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ایجاد یک وسیله هدف ویژه برای تسهیل تجارت با ایران پس از تحریم های ماه نوامبر آمریکا خبر داد

وال استریت ژورنال نوشته است اروپایی ها بدون رسیدن به توفیقی چندان به دنبال راه هایی برای دور زدن تحریم‌های مالی آمریکا بر علیه  ایران هستند.

ملاها  مانند اروپایی ها فکر می کنند که می توانند دوره  دونالد ترامپ را از سر بگذرانند.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ایجاد یک وسیله هدف ویژه برای تسهیل تجارت با ایران پس از تحریم های ماه نوامبر آمریکا خبر داد.

خانم موگرینی- آلمان- فرانسه و بریتانیا برای حفظ مزایای بازرگانی مبتنی بر برجام تلاش می‌کنند و به تجارت به عنوان مشوق  اصلی پایبندی تهران به توافق هسته ای می نگرند.

وال استریت ژورنال ادامه می‌دهد رویدادهای ماه های اخیر نشان  داده که تلاش دولت های اروپایی برای حفظ دسترسی ایران به نظام مالی جهانی چه اشتباه دیپلماتیکی بوده است.

شرکت های اروپایی با وجود طرح های اتحادیه اروپا ایران را ترک کردند دیپلمات‌های اروپایی هر چقدر هم علیه دولت ترامپ سر و صدا راه بیندازند دسترسی به بازار آمریکا و نظام مالی آن اهمیت بیشتری دارد.

بروکسل هنوز راه چاره‌ای برای تجارت با ایران نیافته است پیشنهاد های مبهم برای ایجاد یک روابط مستقیم میان بانک مرکزی ایران و همتایان اروپایی اش برای استفاده از یورو تا حدی به دلیل نگرانی بانک های مرکزی اروپا و وزیران دارایی اتحادیه اروپا نسبت به پولشویی ایران بی‌نتیجه مانده است.

وال‌استریت‌ژورنال ادامه می‌دهد همین نگرانی ها باعث شده که آرزوی وزیر خارجه آلمان برای ایجاد یک سوئیفت اروپایی به مانع برخورد کند.

ایجاد یک سیستم پیام‌رسانی مبادلات مالی تجاری جدید کار اروپا را برای ردیابی منابع مالی فعالیت‌های تروریستی و پولشویی دشوارتر می‌کند.

به نوشته این روزنامه هیچ شواهدی وجود ندارد که ایده دوشنبه کارایی بهتری داشته باشد و خانم موگرینی گفت کارشناسان فنی در حال کار بر روی جزئیات هستند اما قرار است وسیله هدف ویژه موجب تسهیل تئهاتر شود ولی طی آن ایران مبادله نفت با کالا های خارجی شاید بدون استفاده از وجوه نقد را به کار بگیرد.

این کار ممکن است منجر به طفره رفتن از تحریم‌های مالی شود اما پیچیده تر از آن است که بتواند تجارت زیادی با آن انجام داد با این وجود باز هم مایه خشم واشنگتن است.

معضل این است که چرا اروپا اصرار دارد چنان سرسختانه به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ باراک اوباما بچسبد؟!

وال‌استریت‌ژورنال می‌نویسد رهبران اروپا می‌دانند این توافق معیوب است امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه هنگام سفر سال جاری خود به واشنگتن بسیاری از ضعف‌های آن را برشمرد برنامه موشکی بالستیک ایران را مورد بی اعتنایی قرارداد چشم بر ماجراجویی های نظامی ایران بسته است و شامل تاریخ انقضای است که پس از آن ایران می‌تواند به سوی بمب خیز بردارد.

به نظر می‌رسد اروپایی ها نمی توانند  خود را با دولت ترامپ همراه کنند.

اروپا اگر در اعمال فشار بر ایران برای بازگشایی توافق هسته ای با واشنگتن هماهنگ باشد نتیجه ای بهتر و شاید توافقی بهتر با ایران به دست بیاورد.

تا زمانی که ملاها تصور کنند اروپا را در کنار خود دارند به مذاکره نخواهند داد.

احتمال دارد اروپایی ها فکر کنند که می‌توانند دوره ترامپ را از سر بگذرانند و برجام را با یک رئیس جمهوری جدید در آمریکا در سال ۲۰۲۱ دوباره برقرار کنند اما مخالفت با توافق هسته ای ایران و جاه طلبی های سلطه جویانه رژیم جمهوری اسلامی امری دو حزبی در واشنگتن است شانس پیروزی دوباره آقای ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همیشه وجود دارد

یک دیدگاه

  1. درود بر مردم وارتش اسرائیل. تنها راه نجات از فاشیسم سیاه اسلامی حمله برق آسای کماندوهای اسرائیلی به مقر علی خامنه ای و دستگیری او و اتاق فکر و چند پاسدار مهمش است. این عملیات چون عملیات انتبه تاریخ ساز خواهد شد و ایرانیان هرگز این کمک مردم اسرائیل را فراموش نخواهند کرد و ایران و اسرائیل پیمان دوستی و کمک متقابل را امضاء خواهند کرد. علی خامنه ای را چون موش بدام انداخته و برای محاکمه آماده اش کنید.

Comments are closed.