گزارش تحلیلی وال استریت ژورنال درباره اینکه چرا پول ایران بی ارزش شده است

طی چند هفته گذشته و در حالی که هنوز تحریم های آمریکا آغاز نشده ارزش پول ایران به شدت در برابر دلار و ارزهای خارجی سقوط کرد

وال استریت ژورنال در مطلب جالبی زیرا عنوان چرا پول ایران بی ارزش شده است نوشته است: پرزیدنت ترامپ  روز دوشنبه گفت: بدون پیشرفت با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران ملاقات خواهد کرد و این امر پس از دیدار های او با  کیم جونگ اون و ولادیمیر پوتین زیاد طول نخواهد کشید.

دونالد ترامپ  اعتماد فوق العاده ای به  قابلیت مذاکراتی و قابلیت های دیگر خود دارد اما باید به رییس جمهوری آمریکا برای اشاره به اینکه رژیم  در حال حاضر در شرایط سختی است امتیاز داد زیرا پرزیدنت ترامپ در آن نقش داشته است .

در حالی که ایرانیان در انتظار اعمال دوباره  تحریم ها آمریکا در هفته آینده هستند تهران برای مهار فرار سرمایه با چالشهای فراوانی روبرو است.

روز دوشنبه ارزش واحد پول ایران در برابر دلار آمریکا در بازار سیاه به ۱۱۹ هزار رسید.

استیو هانکه  اقتصاددانی که  نرخ مبادله ارزی را  در جهان دنبال میکند را می گوید: نرخ تورم در ایران ۲۲۱ درصد است این معادل نرخ تورم در زیمبابوه نیست اما باعث شده ایرانی ها دارایی هایشان را به طلا تبدیل کنند نه  ریال که به شکل روز افزونی بی ارزش می شود.

بسیاری از شرکت‌های اروپایی که بعد از توافق هسته ای به بازار ایران هجوم آورده بودند اکنون در حال تعطیلی  کسب و کارشان در ایران هستند.

معاون وزارت دارایی آمریکا به روشنی توضیح داده است که تحریم‌ها چگونه ایران را برای فعالیت‌های غیرقانونی این کشور مانند: تأمین فعالیت‌های تروریستی سپاه پاسداران در سوریه یا حمایت از حزب الله در لبنان مجازات خواهد کرد.

تمام این امور روحانی را که از سوی علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی و دیگر ملاهای حاکم زیر فشار سیاسی هستند در شرایط دشواری قرار داده است.

روحانی هفته گذشته رئیس بانک مرکزی را کنار گذاشت و به جای او عبدالناصر همتی را منصوب کرد که پیشتر مدیرعامل بانک ملی ایران بود.

بانک ملی به دلیل نقشش در تامین فعالیت های هسته ای و موشک های بالستیک ایران در فهرست تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا قرار دارد.

آگاهان امور می گویند مقامات مسئول روز دوشنبه دلالان بازار ارز را در تهران دستگیر کردند این امر بیش از پیش بازار را  خواهد ترساند.

ایرانی ها مرتب در حال اعتراض به اوضاع آشفته اقتصادی هستند و دولت ترامپ را مقصر معرفی نمی‌کنند.

اگر حسن روحانی می‌خواهد به تحریم‌ها پایان دهد به نوشته وال استریت ژورنال بهترین حرکت او قبول پیشنهاد دونالد ترامپ و مذاکره دوباره بر سر شرایط توافق هسته ای خواهد بود

یک دیدگاه

  1. با درود و احترام ، در یک نگاه موشکافانه علت نابسامانی در امور اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی در کشور را نمی توان به تصمیمات حاکم در امریکا و متحدینش ربط داد . مردم گرامی ایران ، از زمان زایش این عفریته ی شوم در جامه حکومت جمهوری اسلامی ( خلافت اسلامی ) با انواع محدودیتهای اجتماعی ومحرومیتهای حقوقی و اقتصادی روبرو شده است و عامل این ریزش و نشتی ها درتمامیت سرزمین ایران در تمامی امور ، به نگرش کهنه و نخ نما شده ی این قشر میباشد اگر چه افراد تحصیلکرده بسیاری در پیرامون این نمایندگان دین دیده می شدند که با درونمایه ای جرم گرفته از جزم اندیشی با لعابی از دنیای مدرن ، با انواع راهبردهای تهدید امیز و تخیلی و با راهکارهای تخدیر امیز احساسی در مناسبات گوناگون مذهبی ، سیاسی و با ایجاد کارناوالهای توده ای ، ذهن پویای مردم را به خواب زده گی راندند ودر این فرصتهای فراهم شده اهداف تخریبی خود را پیمودند . اکنون کشوردر برهه اوار قرار گرفته است وبا تلنگری فرو خواهد ریخت . ضرورت دقت در اینجاست که این اوار روی حکومت فرود اید بدون اینکه ضربه مهلکی به مردم و یا زیر ساخت های باقیمانده در میهن وارد شود . پس اگر تحرکاتی سیاسی در جهان صورت گرفته و حاکمیت اسلامی در ایران را نشانه گرفته است هیچ ارتباطی به هموطنان عزیز ایرانی در هر جامه ملی و قومی نخواهد داشت و این نوعی نظریه سیاسی ست که جهان را با پدیده سیاسی جدیدی روبرو میسازد که این گفتگوی دیگری ست که میتوان بدان در وقت دیگری بدان پرداخت . پس در صحنه قرار داشتن مردم ، تضمین حکومت دمکراتیک مردم در اینده خواهد بود مردم باید گذار بعد از تلاشی حاکمیت اسلامی به حاکمیت دمکراتیک را فراهم اورند و دولتمردان و نظریه پردازان جهان ، ابتدا چشم به اقدامات مردم دوخته اند ، و هرگونه تشکل حقوقی و سیاسی مستقل از حاکمیت و اپوزیسیون های وابسته به ان و اپوزیسیون های خارجی وابسته را رصد میکنند باید بدانیم که سیاستمداران جهان این حق را برای خود لازم میدانند که ابتدا منافع ملی خویش را بر دیگر کشورها ترجیح دهند. درشرایط کنونی ، فشار از سوی امریکا و متحدانش به سیاست های حاکمیت لازم و ضروریست با توجه به اینکه مردم نیز تحت فشار قرار میگیرند اما حکومت در معرض حذف فیزیکی قرار دارد و مردم یک سرزمین در برابر فشار ها حکومت را سرزنش خواهند کرد چون اصلی ترین دشمن را دراین برهه زمانی در کشور خویش یافته اند . امروز مردم سعی میکنند به روی یک دشمن تمرکز کنند که بی شک حاکمیت اسلامی با تمامیتش در داخل و خارج سیستم می باشد. به امید روز ازادی مردم میهنم ایران و مردم منطقه .

Comments are closed.