وال استریت ژورنال گزارش میدهد:ایران برای دور زدن تحریم ها در فرانسه سرمایه گذاری کرده است

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی آورده است که اخیرا ریموند ابوالحسن دانشمند ایرانی- فرانسوی از یک سرمایه گذار سه میلیون دلاری در یک کارخانه داروسازی ورشکسته خبر داد که به نمادی از اقتصاد مشکل دار فرانسه تبدیل شده بود  و آن را احیا کرد.

۶۰ درصد از سهام دیگر این داروسازی متعلق به حکومت ایران است و اعلام نشده بود.

این تازه ترین نمونه از تلاشهای بی سر و صدای تهران در استفاده از شرکت سرمایه گذاری های خارجی ایران برای شل کردن حلقه تحریم های اقتصادی دولت ترامپ است.

مشاوران شرکت سرمایه گذاری خارجی ایران می گویند این صندوق با ده ها سرمایه گذاری و  حساب های نقدی در ۲۲ کشور به ارزش ۵ میلیارد دلار به سرمایه‌هایی اولویت داده است که امکان دسترسی تهران به خدمات- کالاها و فناوری های نوین را فراهم می‌کند که در خطر از دست رفتن زیر تحریم‌های آمریکا قرار دارند.

حکومت ایران امیدوار است با نمایش حسن نیت  با انزوای ایران مقابله کند و همچنین درآمد کسب کند.

افراد آشنا به این پروژه می‌گویند شرکت سرمایه‌گذاری خارجی ایران در این مورد یک کارخانه دارویی فرانسوی و زمینه های آن را در ماه ژوئن خرید تا اطمینان حاصل کنند ایران می‌تواند داروهای سل- سرطان مثانه و دیگر امراض را که ممکن است تحت تحریم های آمریکا دشوار به دست بیاید تهیه کند.

به گفته یک مشاور این صندوق سرمایه‌گذاری هدف آن را مستقل کردن ایران از تحریم ها می‌داند. بازوی سرمایه گذاری خارجی ایران یکی از چند راهی است که جمهوری اسلامی می کوشد با آن تحریم های آمریکا را دور بزند ایران همچنین سیستم تهاتری یا یا یا پای را برای خریداران نفتی در آسیا در نظر دارد تا به جای پول از آنها کالا تحویل گرفته و از این طریق جای خالی مشتری های نفتی از دست رفته را پر کند.