واکسن اسرائیلی علیه کورونا، به مرحله آزمایش های بالینی رسیده و تابستان آینده به بازار می آید

بزرگترین مرکز پژوهشی پدیده های ویروسی در اسرائیل اعلام کرد که از هفته آینده مرحله آزمایش بالینی واکسن ضد کورونا را به روی انسان آغاز می کند که نشان موفقیت ها در همه مراحل پیشین بوده است.

رئیس این مرکز پژوهش های زیست شناسی به خبرنگاران گفت که آن ها توانسته اند همه مراحل ابتدایی را پشت سر بگذارند و اکنون با دریافت همه مجوزهای پزشکی لازم از وزارت بهداشت اسرائیل و همچنین نهادهای پژوهشی در آلمان، آزمایش نهایی را آغاز می کنند که در چارچوب آن، واکسن جدید روی سی هزار نفر افراد داوطلب مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

رئیس این مرکز پژوهشی در عین حال گفت که واکسن اسرائیلی زودتر از تابستان سال آینده به بازار نخواهد آمد.

او در پاسخ به این پرسش که چرا یک کمپانی عظیم آمریکایی به نام مودرنا توانسته است اسرائیل را پشت سر گذارد، و حتی کمپانی آلمانی فایزر از اسرائیل پیش است، گفت که آن ها به عنوان بزرگترین شرکت های تولیدی در این زمینه، توانسته اند مجوزهای لازم را برای ادامه پژوهش خود سریع تر دریافت کنند و حتی در برخی موارد، شماری از محدودیت ها را دور بزنند.

پرزیدنت ترامپ قول داده است که واکسن آمریکایی تا دو ماه دیگر به بازار خواهد آمد. ولی دکتر فاوچی که بزرگترین مشاور امور کورونا در ایالات متحده محسوب می شود، این ارزیابی را خوش بینانه خوانده و نسبت به آن ابراز تردید می کند.

رئیس مرکز پژوهش های زیستی اسرائیل گفت که این موسسه تاکنون سه نوع واکسن علیه ویروس های مختلف به جهان هدیه کرده، و این در حالی که شرکت مودرنا چنین پیشینه ای ندارد.

او در مورد کمپانی آلمانی فایزر تایید کرد که در گذشته واکسن هایی تولید کرده، اولی این ارزیابی را مطرح کرد که فایزر با قدرتی که دارد، توانسته است برخی مقررات بوروکراسی در دور بزند.

او گفت که اطمینان دارد واکسن اسرائیلی، هنگامی که به بازار آید یکی از بهترین و مطمئن ترین نوع واکسن های جهان خواهد بود.

او گفت که اسرائیل باید به طور مستقل به ساخت واکسن دست می زند و نباید منتظر کشورهای دیگر بود.

میلیاردها انسان در سراسر جهان به این واکسن نیاز دارند و اگر قرار باشد اسرائیل در انتظار دریافت آن از کشورهای دیگر بنشیند، ممکن است چند سال طول بکشد.

مرکز پژوهشی های زیستی که در شهر نس صیونا در جنوب تل آویو قرار دارد، گفت که هدف آن است که در مرحله نخست یک و نیم میلیون دوز تولید شود و پس از آن، میزان تولید به فراتر از سی میلیون برسد.

آزمایش های بالینی واکسن ضد کورونا حدود شش ماه زمان نیاز دارد و دارای سه مرحله می باشد که در آخرین مرحله، واکسن روی سی هزار داوطلب آزمایش خواهد شد و سپس تولید انبوه آن آغاز خواهد گردید.