واکسن فایزرِ اهدایی افراد خیّر از آمریکا، برگشت خورد 

محمد حسن قوسیان مقدم، سخنگوی جمعیت هلال احمر، کوتاه مدتی  پس از سخنان علی خامنه ای  مبنی بر ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی گفت که ورود ۱۵۰ هزار دوز واکسن کرونای شرکت فایزر از آمریکا توسط این سازمان منتفی شد.

علی خامنه ای در یک دستور غیر کارشناسی  اعلام کرد که ورود واکسن آمریکایی و بریتانیایی کرونا به ایران “ممنوع” است و نباید ساخت واکسن در داخل کشور مورد «انکار» قرار بگیرد.

قوسیان مقدم پس از این حکم غیرعلمی و انسانی فوری اعلام کرد:  « با این دستور خامنه ای ، دریافت  محموله واکسن فایزر آمریکا که قرار بود توسط گروهی از متخصصان ایرانی مقیم آمریکا برای هموطنان ارسال شود منتفی شد».

او در ادامه افزود: «در صورت درخواست وزارت بهداشت از کشور‌های شرقی و در صورت ضرورت، آماده همکاری هستیم.»

رئیس جمعیت هلال احمر ایران پیشتر  گفته بود که قرار است ۱۵۰ هزار دوز واکسن کرونای فایزر اهدایی خیرین ایرانی خارج از کشور را با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وارد ایران ‌کند.

فایزر به عنوان یک کمپانی آمریکایی توانست نخستین واکسن موثر برای ویروس کرونا را در مدتی بی‌سابقه یعنی کمتر از یک سال تولید کند و تزریق این واکسن با تایید کارشناسان جهان چند هفته‌ای است که در چندین کشور آغاز شده و باقی کشورها نیز در صف خرید آنها هستند.

این دستور غیر تخصصی خامنه‌ای در شرایطی صادر می‌شود که بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ «واکسن بخرید» خواستار اولویت دادن دولت به خرید واکسن خارجی شده‌‌ بودند.