واکسن کمپانی فایزر امید تازه ای برای مهار کردن کورونا ایجاد کرده، ولی اسرائیل و ایران چطور؟

شادترین خبر روز گذشته، اعلامیه دو شرکت دارویی آمریکایی و آلمانی بود که اعلام کردند واکسن آن ها برای از بین بردن ویروس کورونا همه مراحل آزمایش بالینی را نیز پشت سر گذاشته و در نود درصد آزمایش ها به روی انسان نتایج بسیار خوبی داشته و پس از گرفتن مجوز، بزودی تولید همگانی آن آغاز خواهد شد.

ولی ممکن است این خوش بینی تا حدودی زود هنگام باشد، زیرا ارائه شدن این باکس به بازار، ممکن است چند ماه به درازا بکشد و زودتر از آغاز تابستان آینده در اختیار همگان قرار نگیرد.

ایالات متحده ده چند صد میلیون واحد از این واکسن را پیش خرید کرده و ممکن است اسرائیل تقاضا کند هفت میلیون آن به این کشور فرستاده شود.

از آن جا که این واکسن باید در دو نوبت و در فاصله یک هفته تزریق شود، اگر این مقدار واکسن به اسرائیل برسد، برای یک جمعیت سه میلیون و پانصد هزار نفری کافی خواهد بود که مجموعۀ اسرائیلیانی را شامل می شود که در خطر ابتلا به کورونا قرار دارند.

اسرائیل از ماه ها قبل، واکسن ضد کورونا را از دو کمپانی دیگر خریداری کرده بود که شرکت مودرنا بزرگترین آن می باشد. ولی آن ها از شرکت فایزر عقب افتاده اند و اکنون اسرائیل می کوشد بخشی از واکسنی را که به زودی تولید آن آغاز می شود، در اختیار بگیرد.

مرکز پژوهش های زیستی اسرائیل که شهرت جهانی دارد، به موازات چند کشور جهان، در مراحل بسیار پیشرفته تولید واکسن قرار دارد. ولی ارزیابی می شود که واکسن فایزر دست کم دو ماه زودتر وارد بازار شود.

ولی استفاده از این واکسن، با مشکلات لجستیک روبرو می باشد که یکی از آنها لزوم نگه داشتن واکسن در حرارت منهای هفتاد درجه می باشد و انتقال آن از کارخانه به نقاط مختلف، مستلزم استفاده از کامیون ها و هواپیماهایی می باشد که این حرارت را حفظ کنند – در غیر این صورت، واکسن فاسد می شود.

اسرائیل از این که خود، به صورت مستقل به تلاش برای تولید واکسن پرداخته و میلیون ها دلار در راه آن هزینه کرده، پشیمان نیست و این تلاش ادامه خواهد یافت. زیرا حتی اگر واکس فایزر و یا مودرنا و دیگران به بازار برسد، اسرائیل هنوز خواهد توانست به تولیدِ خودی بپردازد و نیاز جمعیت  ۹  میلیون نفری خود را از این بابت تامین کند.

پزشکان اسرائیلی می گویند که دو واکسن ساخت چین و روسیه که به بازار عرضه شده، فاقد توان درمانی می باشد و حتی در مواردی ممکن است جان انسان ها را به خطر اندازد.

منابع خبری در تهران به رادیو پیام اسرائیل گفتند که مقادیر زیادی از این داروهای بی فایده، که مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز قرار نگرفته، در بازار سیاه ایران به نرخ نجومی عرضه می شود و وزارت بهداشت و یا مقامات قادر نیستند از ادامه فروش آن جلوگیری کنند. در تهران شایع است که واردات این واکسن تقلبی توسط سپاه پاسداران صورت می گیرد و سود کلانی به دنبال دارد.