واکسینه کردن شهروندان در اسرائیل از امروز آغاز شد، ولی نوع جدید ویروس، نگران کننده است

واکسینه کردن گروه سالمندان در اسرائیل، از بامداد امروز (دوشنبه) آغاز گردید و قرار است در ظرف روزهای آینده همه آنهایی که بالاتر از ۶۲ سال سن دارند و همچنین افرادی که به علت بیماری های زمینه ای در معرض خطر می باشند، به انجام برسد. یکی از اولویت ها، واکسینه کردن همه کسانی است که در خانه سالمندان در سراسر کشور زندگی می کنند.

واکسینه کردن دیگر شهروندان اسرائیلی از هفته آینده آغاز خواهد شد و همه کسانی که خواهان دریافت واکسن هستند، به طور رایگان واکسینه می شوند. ولی دختران و پسران زیر شانزده سال و همچنین زنان باردار و یا خانم هایی که به فرزند خود شیر میدهند، از تزریق واکسن منع شده اند.

اسرائیل قصد دارد بین چهار میلیون تا شش میلیون نفر از شهروندان را واکسینه کند. این رقم، سه چهارم از کل جمعیت کشور را در بر می گیرد. ولی اجرای این برنامه ممکن است تا تابستان آینده به درازا بکشد.

اسرائیل بیش از ده میلیون واکسن به چند کمپانی سفارش داده که به تدریج وارد این کشور می شود.

تا این جای خبر ممکن است خوشحال کننده و امیدبخش باشد. ولی خبر نگران کننده آن است که اسرائیل از رسوخ ویروس دگردیسی شده کورونا، که ابتدا در بریتانیا شناسایی شد و سپس رد پای آن در استرالیا و هلند و چند کشور دیگر یافت شد، بسیار نگران است.

از روز گذشته، همه اسرائیلیانی که با هواپیما از بریتانیا بازگشته اند، به هتل هایی انتقال یافتند که برای رسیدگی به افراد بازگشتی اختصاص یافته که باید ده روز در آنجا به صورت قرنطینه به سر برند.

ولی روز گذشته بین بازرسان کورونا و مسافران بازگشت بحث و جدل شدیدی روی داد و بازگشتی ها گفتند که از مقررات جدید آگاهی نداشته اند و اکنون که به آغوش خانواده خود بازگشته اند دشوار می توانند به هتل های ویژه انتقال یابند. اکثریت مسافران بازگشتی درخواست بازرسان را پذیرفتند و حاضر به انتقال به هتل های ویژه شدند. ولی آنهایی که حاضر به اجرای این دستور نبودند، با همان هواپیما به لندن بازگشتند.

در مورد شیوۀ رفتاری ویروس دگردیسی شده، هنوز هیچ اطلاعات قابل اطمینانی در دست نیست. گمان آن است که این ویروس ضعیف تر از ویروس پیشین است، ولی خیلی سریع تر دیگران را مبتلا می سازد. با این همه، گمان بر آن است که واکسن کنونی می تواند این گونه ویروس را نیز سرکوب کند، ولی هنوز اطمینان صد در صد وجود ندارد.

اسرائیل از امروز اعلام کرد که فرودگاه های خود را به روی اکثر کشورهای اروپایی و جان می بندد. ایران و ده ها کشور دیگر نیز همین شیوه را در پیش گرفته اند.