واکنش‌های رسانه های رسمی و اجتماعی  به تعطیلی جمعیت امام علی 

روزنامه‌های امروز تهران با بی‌توجهی کامل از کنار این خبر گذشتند و به منحل شدن  یکی از بزرگترین نهادهای خیریه اهمیتی ندادند. اما در رسانه های اجتماعی بویژه توییتر واکنش‌ها کم نبود. بسیاری از کاربران در این باره نوشته اند  که در بسته شدن جمعیت امام علی، مثلث سپاه پاسداران، وزارت کشور و قوه قضاییه نقش آفرینی کردند و دستگاه امنیتی به عنوان موتور محرک این اقدام عمل کرد.

اعضای جمعیت  امام علی در دو روز اخیر با انتشار فیلم‌ها و عکس‌هایی از کلاس‌های درس و کمک به کودکان کار، تلاش کردند تا اتهام‌های وارده به این جمعیت را رد کنند.

خبر انحلال این خیریه واکنش‌هایی را به ویژه در رسانه های  اجتماعی به دنبال داشت.

عباس عبدی، فعال سیاسی پیشتر در این باره نوشته بود: ‏‏درخواست انحلال جمعیت امام علی تأسف‌بار است. یک راه برای تحمل این تصمیم هست. انتشار شکوائیه، برگزاری دادگاه بیطرف و علنی و با حضور وکلای مدافع و صدور حکمی که جامعه حقوقی کشور اگر آن را تایید نکرد حداقل تخطئه نکند.

وی بار دیگر با بازنشر این توییت نوشت: اگر به اندازه سر سوزنی اطمینان داشتند، کاری که می‌کنند قابل دفاع است، قطعا مطابق این توییت عمل می‌کردند نه این که جامعه را از علل انحلال و مستندات آن بی اطلاع بگذارند.

یک کاربر دیگر با نام مهرزاد دانش نیز در این باره نوشت: «انحلال یک نهاد پرطرفدار و پربسامد مدنی نیکوکاری، آن هم با شکایت یک وزارتخانه، بی‌تدبیرترین کاری بود که می‌توانست در این اوضاع و احوال رخ دهد. حالا بحث عدالت و اخلاق و جامعه به کنار.»

رضا بهزادیان‌نژاد، نیز نوشت: جمعیت امام علی هم منحل شد تا پیکره جامعه مدنی در ایران نحیف و نحیف تر شود و جا برای شوآف یک عده با فقر و بدبختی مردم و گرفتن عکس یادگاری باز بشه!

پیشتر نیز علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی در این باره گفته بود: از این اتفاق خوشحال نیستیم، بلکه ناراحت هستیم، اما وزارت کشور می تواند در این راستا توضیح دهد.»

محمد حیدری ورجانی دبیر شاخه جوانان مجمع فرهنگیان ایران اسلامی نیز در توئیتی نوشته: “همکاری سازنده سپاه پاسداران ، قوه قضاییه و دولت فاسد حسن روحانی برای انحلال جمعیت امام على مثال زدنی بود”.

محیا واحدی روزنامه‌نگار خطاب به قوه قضاییه نوشته در حالی که پرونده‌های قضایی ماه‌ها در نوبت رسیدگی هستند چطور در طول ۲۴ ساعت پرونده این جمعیت رسیدگی و رای به انحلال داده‌ می‌شود.

علیرضا نوبخت از اعضای این جمعیت می‌نویسد “این یک ننگ برای دولت روحانی است و این اقدام از آن رخ داده است که “جان آدمی را به باتلاق ناامیدی” می‌کشاند”

پیشتر نیز رئیس قوه قضاییه و خبرگزاری تسنیم بدون ذکر نام این موسسه گفته بودند دشمنان از طریق موسسه‌های خیریه و اقدامات عام‌المنفعه اقدام به “شبکه‌سازی برای نفوذ در سطوح مختلف افکار عمومی” کرده اند. به نظر می‌رسد دفتر جمعیت امام علی در تیرماه امسال با چنین زمینه‌سازی‌هایی و در یک برنامه هماهنگ شده، بسته شد، موسس و دو نفر از اعضای این جمعیت با شکایت قرارگاه ثارالله سپاه روانه زندان شدند و زمینه برگزاری دادگاه اخیر فراهم شد تا با حکم انحلال قوه قضاییه، پایانی باشد برنگرانی‌های امنیتی نسبت به موسسه‌ای که می‌خواست کمکی به کودکان و زنان بی سرپرست باشد.