واکنش‌ها به پاسخ غیرمسئولانه کیانوش جهانپور در انتقاد به واکسن ایرانی

شماری  از کاربران توییتر به رفتار غیر مسئولانه کیانوش جهانپور،‌ سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران،‌ که در توئیتر  خطاب به یک کاربر که بر ضرورت تایید واکسن‌ ایرانی توسط سازمان‌های معتبر تاکید کرده بود، گفت: «شما نزن، اجباری نیست».

جهانپور که اکنون مسئولیت تهیه واکسن کرونا را نیز بر عهده دارد، در توئیتی واکسن ایرانی را با وجود اینکه هنوز به بازار عرضه نشده، “افتخار ملی” خواند.

در این گزارش آمده است که  یکی از کاربران به نام مرضیه صادقی در پاسخ جهانپور نوشت: «والا ما هیچ مشکلی نداریم فقط بدید یه سازمان جهانی معتبر تاییدش کند».  واکنش جهانپور به این پاسخ این بود: «شما نزن، اجباری نیست».

این نحوه پاسخ‌گویی سخنگوی سازمان غذا و دارو به یک شهروند نگران از سلامت خود و جامعه با واکنش‌ منفی و گستردە افکار عمومی روبرو شده است.

شماری  از کاربران توییتر فارسی، به رفتار غیر‌مسئولانه جهانپور که هیچ همخوانی با سوگند معروف پزشکان برای حفظ جان بیماران ندارد، با هشتگ «#شما نزن اجباری نیست» به شدت اعتراض کرده‌اند.

جهانپور که از سوی د رهبری مسئول نهاد صادر کننده مجوز استفاده دارو و واکسن در ایران است که به ویژه در یکسال اخیر و در پی شیوع ویروس کرونا در ایران، در پاسخگویی به کاربران توییتر، رفتار غیر مسئولانه‌ای داشته است.

وی همواره در نقش تبلیغات‌چی واکسن‌ روسی «اسپوتنیک وی» یه، واکسن کوبایی و واکسن‌های تولید داخل ظاهر شده و در پاسخ به کاربران توییتر، آنها را افرادی بی‌اطلاع توصیف کرده که نمی‌دانند روند تهیه و تایید یک واکسن چیست.

جهانپور پیشتر در پاسخ یک کاربر دیگر که در مورد اصرار حکومت به تولید داخلی واکسن کرونا و «اختراع دوباره چرخ» انتقاد کرده و نوشته بود، «وقتی امکاناتش نیست اصرار به ساخت برای چیه؟ از چین و روسیه که مشکلی با تحریم‌ هم ندارند خریداری می‌شد»، پاسخ داده بود: «شما منتظر باشید تا اونا تولید کنند و بیاد و بزنید، ولی قرار نیست همه منتظر بمانند».

وی  همچنین از جمله مسئولان وزارت بهداشت مورد حمایت سپاه پاسداران است که قبل از اعلام ممنوعیت واردات واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی از سوی علی خامنه‌ای، گفته بود، دلیل وارد نکردن این واکسن‌ها نداشتن تاییدیه اف‌دی‌دی و سازمان بهداشت جهانی است! اما در مورد واکسن‌های داخلی گفته بود «تولید نهایی واکسن ما به تایید سازمان بهداشت جهانی نیازی ندارد.»

کاربری نوشته است : کشوری که مدام ادعا می کند که با موشک های خود اسرائیل و آمریکا را نابود می کند، و در برترین جایگاه تولید واکسن در جهان قرار دارد “تنها کمتر از یک درصد” از مردم اش را واکسینه کرده است .