واکنش‌ های بین المللی نسبت به اعدام نوید افکاری  ادامه دارد 

آن لینده وزیر خارجه سوئد در واکنش به اعدام نوید افکاری قهرمان ملی قیام گفت: با گزارش های مربوط به اعدام نوید افکاری کشتی گیر ایرانی شوکه شدم.

سوئد و سایر کشورهای اتحادیه اروپا به طور مداوم بر حق دادرسی صحیح تأکید می کنند و با اعمال مجازات اعدام تحت هر شرایطی در همه موارد بدون استثنا مخالفت می کنند.

چارلی وایمرز، نماینده پارلمان اتحادیه اروپا از کشور سوئد؛ نیز در این باره گفته است که  «این رژیم وحشی یک بار دیگر ذات خود را نشان داد. به فکر خانواده نوید افکاری هستیم و برای آنها دعا می‌کنیم».

در ادامه واکنش‌ها به اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی، اتحادیه اروپا روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای این اقدام را به شدت محکوم کرد.

هانس- اودو موتسِل، سفیر آلمان در تهران نیز در پیامی گفت: «ما در غم خانواده نوید افکاری، دوستان و جامعه بین‌المللی ورزش شریک هستیم».

بربل کوفلر، کمیسر حقوق بشر آلمان، نیز با انتشار پیامی اعلام کرد: «عمیقا از اعدام نوید افکاری متحیر شدیم. پذیرفتنی نیست که برای خاموش کردن صداهای مخالف، قوانین اساسی حقوقی نادیده گرفته شوند.دو برادر نوید هنوز در زندان هستند و اکنون به همبستگی ما نیاز دارند».

من هنوز بابت این وحشیگری شوکه و از شنیدن اخبار داغان شدم، اما بیشتر قانع شدم که برای حقوق بشر بجنگم و خواستار تغییر از رژیم ایران باشم! قلب من با خانواده نوید افکاری و کل مردم ایران است!

امید جلیلی، کمدین معروف بریتانیایی اقدام حکومت ایران در اعدام نوید افکاری را “واقعیت تلخ قرن ۲۱” نامیده، بابی گرین، رزمی‌کار آمریکایی بعد از مسابقه با نفس‌های بریده مقابل دوربین از “گرفتن جان یک انسان فقط به خاطر اعتراض” سخن گفته و

واکنش‌های گسترده به مرگ نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی که در ارتباط با اعتراضات مرداد ۱۳۹۷ بازداشت و به اتهام قتل اعدام شد، همچنان ادامه دارد.

حساب کاربری یواف‌سی یا سازمان مبارزات قهرمانی با بیش از هفت میلیون دنبال کننده، در میان برگزاری مسابقاتش عکس او را منتشر کرد و تاریخ میلادی تولد و مرگش را نوشت: به یاد نوید افکاری ۲۰۲۰-۱۹۹۳

بابی گرین، از قهرمانان هنرهای رزمی هم بعد از پیروزی در مقابل خبرنگار مسابقات مصاحبه را نیمه‌تمام گذاشت و گفت که قبل از مسابقه خبر اعدام را شنیده و “قلبش شکسته است”. او گفت یک مرد “فقط به خاطر اعتراض” جانش را از دست داده است.

گرین بعد از مصاحبه هم حرفهایش را تکرار کرد و گفت: “امروز یکی جانش را از دست داد… برای اعتراض؟… همان کاری[اعتراض] که ما هم این‌جا می‌کنیم.”

محمد رسول‌اف، کارگردان نیز در باره نوید گفته است: “نوید افکاری طعمه نمایش قدرت سرکوب‌تان شد، اما جان او در جان ما نشست. همان‌جا که یاد کشته‌های آبان، یاد مسافران پرواز اوکراین، یاد پویا بختیاری، اعدام‌ها در کردستان، یاد رنج‌های نسرین ستوده، نرگس محمدی و همه کوشندگان آزادی نشسته است. از اقیانوس نفرتی که می‌سازید، نمی‌هراسید؟”