واکنش ارتش آمریکا به حملات مزدوران ایران در عراق: بمباران مواضعی در مرز سوریه با عراق

مقامات آمریکایی می گویند:  حملات هوایی علیه مواضع شبه نظامیان وابسته به حکومت اسلامی ایران در سوریه در نزدیکی خاک عراق را در واکنش به حملات چند روز پیش گروه های وابسته به حکومت ایران به مواضع آمریکا در عراق هدف قرار داده اند.

مقامات ارشد ایالات متحده خبر دادند که به دستور جو بایدن، نیروهای هوایی آمریکا به چندین تاسیسات متعلق به گروه های شبه نظامیان  وابسته به ایران به نام های «گردان‌های حزب‌الله» و « گردان‌های سید الشهداء»در  خط مرزی سوریه با عراق حمله کرده که در پی این حملات  ۱۷ تن از عناصر این گروه شبه‌نظامی کشته شدند.

پیشتر با توجه به شواهدی که نشان میداد،   حمله اخیر به نزدیکی یک پایگاه آمریکایی در شهر اربیل اقلیم کردستان عراق و نیز حمله هفته گذشته به نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد کار شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران است ، پنتاگون هیچ‌گاه به طور مستقیم به نقش این نیروها در این حمله‌ها اشاره‌ای نکرده بود.

ولی اکنون با این اقدام روز گذشته(پنجشنبه) امریکا  و با توجه به بررسی های بعمل آمده،  انگشت اتهام را به سوی نیروهای وابسته به حکومت ایران متوجه می کند.

از سوی دیگر نیز  وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون نیز با انتشار بیانیه ای  تاکید کرد که « این حملات هوایی پیامی روشن است مبنی بر این‌که جو بایدن برای دفاع از آمریکایی‌ها و ائتلاف بین‌المللی اقدام خواهد کرد».

گفتنی است که این نخستین اقدام نظامی دولت بایدن از زمان روی کار آمدنش در یک ماه گذشته است.

جان کربی سخنگوی پنتاگون نیز در این بیانیه گفته است :« بنا به فرمان پرزیدنت جو بایدن، نیروهای نظامی آمریکایی شامگاه پنج‌شنبه ضرباتی هوایی را برای هدف قرار دادن ساختارهای زیربنایی مورد کاربرد گروههای تندرو مورد حمایت ایران در شرق سوریه انجام دادند». وی در ادامه تاکید کرد که نیروهای آمریکا حق دفاع از خود را در خاک عراق دارند.

مشخص نیست که چرا آمریکا هدف های در داخل سوریه برای تلافی حملات شبه نظامیان وابسته به حکومت ایران، برگزیده است ولی مقامات آمریکایی پیشتر هشدار داده بودند که مجازات این تعرض را در مکان و زمان  مناسب خود خواهند گرفت .

پنتاگون در ادامه گفته است  که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای دفاع از نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف بین‌المللی خواهد کوشید و ما هم به طرز حساب شده‌ای اقدام کردیم تا اوضاع در شرق عراق و سوریه به تنش کشیده نشود.

برخی منابع خبری نیز پیشتر ارزیابی کرده بودند که پرزیدنت بایدن ، در مسیر آشتی با حکومت ایران نمی خواهد بحران زایی بکند و راه احتیاط در پیش گرفته است.

یادآور می شود که پس از حمله راکتی به اربیل، گردان‌های اولیای خون یکی از چند گروه تازه تاسیس توسط شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق، مسئولیت  این حمله را پذیرفت. این گروه در بیانیه‌ای اعلام کرد که پایگاه نظامی الحریر محل استقرار نیروهای آمریکایی در اربیل را با شلیک ۲۴ راکت مورد حمله قرار داده است.

همزمان سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران،  دست داشتن نیروهای وابسته ایران در این حملات را تکذیب کرد و  گفت که «تلاش‌های مشکوک برای انتساب حادثه اربیل به ایران محکوم است» و دولت عراق باید «نسبت به پیگیری و برخورد با عاملان این اقدامات، دستورات لازم را صادر کند».