واکنش در اسرائیل: «دولت پرزیدنت ترامپ خود را در برابر دو گزینه قرار داده، جنگ با ایران یا خروج از عراق»

مبادله تهدیدهای جنگی بین سران ایالات متحده و ایران، در اسرائیل به دقت توسط مقامات دولتی و همچنین تحلیلگران امور سیاسی و امنیتی دنبال می شود و رسانه های همگانی با گزارش ها و تفسیرهای خود می کوشند جوانب آن را بسنجند. بزرگترین موضوعی که اسراییلیان را به خود مشغول داشته، بازتاب وقایع به روی امنیت این کشور است.

تا لحظه تنظیم این خبر مقامات رسمی اسرائیل نسبت به سخنان فرماندهان ارشد سپاه پاسداران و مقامات دولت ایالات متحده واکنشی نشان نداده اند، ولی رسانه های خبری در کشور، به صورتی گسترده و مشروح به بحث و بررسی این قضیه ادامه می دهند.

در هفته های اخیر، مقامات ارشد سیاسی و نظامی اسرائیل بارها دیدگاه های خود را در مورد احتمال عملیات انتقام جویانه رژیم ایران در کشورهای منطقه و به ویژه اسرائیل مورد بحث قرار داده و گفته اند که اسرائیل باید برای هر احتمالی آمادگی داشته باشد. این آمادگی که از سال ها پیش آغاز گردیده، در ماه های اخیر گسترده تر شده و به ویژه از هنگام هلاکت قاسم سلیمانی به صورت حاد در آمده است.

رسانه های خبری آمریکایی گزارش دادند که چند ساعت پس از هلاکت قاسم سلیمانی و همراهانش، پس از بیرون آمدن آن ها از ساختمان فرودگاه بین المللی بغداد، پرنده های نظامی ناشناس، یک بار دیگر پایگاهی را که رژیم ایران در فاصله مرز سوریه با عراق در حال ساخت آن است، هدف قرار داده اند. طبق معمول، این حمله نیز همانند حملات دیگر در ماه های اخیر به اسرائیل نسبت داده شد. ولی اسرائیل به سکوت در این زمینه ادامه می دهد.

با آن که بسیاری از آشنایان امور نظامی بر این گمان هستند که ایالات متحده می تواند قدرت نظامی حکومت ایران را در کوتاه ترین مدت نابود کند، و برخی از کارشناسان امور نظامی در اسرائیل، اظهارات فرماندهان سپاه پاسداران و سیاستمداران رژیم را در مورد توان نظامی واقعی حکومت یک ارزیابی توخالی می دانند، ولی امیران ارتش اسرائیل هیچ دشمنی را حقیر و ناتوان تصور نمی کنند و همیشه اظهارات و تهدیدهای آن ها را جدی می گیرند و خود را برای رویارویی با هر وضع امنیتی یا نظامی آماده نگاه می دارند.

سه تن از کارشناسان ارشد امور نظامی اسرائیل که در گذشته در ارتش پست های مهم اطلاعاتی داشته اند، ارزیابی می کنند که در حال حاضر احتمال بروز جنگ ضعیف است، ولی در همان حال ممکن است وقایع ظاهرا کوچکی رخ دهد که طرفین را به طور ناخواسته به سوی جنگ بکشاند و از این رو، اسرائیل باید برای رویارویی با هر احتمالی آماده باشد.

یک مفسر اسرائیلی گفت که پرزیدنت ترامپ در واکنش به تهدیدهای جنگی سران حکومت ایران، خود را در برابر دو گزینه محدود قرار داده، که این امر بر بغرنج بودن وضع می افزاید.

گزینه نخست می تواند آن باشد که ایالات متحده زیر فشار جنگی رژیم ایران نیروهای خود را از عراق بیرون برد.

حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران گفته است که شمارش معکوس برای بیرون راندن نظامیان آمریکایی از عراق آغاز شده است. در همین حال، ایالات متحده اعلام داشته که سربازان بیشتری به منطقه می فرستد. اگر آمریکا در برابر تعرضات نظامی قرار گیرد که هدف از آن اخراج آمریکاییان از عراق باشد، تنها گزینه دیگری که در برابر دولت واشنگتن باقی می ماند، وارد شدن به جنگ با رژیم ایران می باشد.