واکنش دولت بحرین: سلطه‌جویی‌های ایران در منطقه خطری علیه امنیت‌ ما است

در واکنش به حملات شدید تبلیغاتی حکومت ایران علیه بحرین، به خاطر امضای پیمان دوستی و تفاهم با اسرائیل، که در برخی موارد با تهدیدهای جنگی فرماندهان سپاه پاسداران نیز همراه بود، ژنرال شیخ راشد بن عبدالله آل خلیفه وزیر کشور امیرنشین بحرین شب گذشته (دوشنبه) گفت: «رژیم ایران سلطه‌جویی را به چندین شکل در پیش گرفته و خطری علیه امنیت ما تشکیل می‌دهد»، او گفت: «ادامه سلطه‌جویی‌های ایران، منطقه را تهدید می کند و یک خطر جدی علیه امنیت بحرین به وجود می آورد».

به گزارش خبرگزاری رسمی بحرین، شیخ راشد بن عبدالله آل خلیفه وزیر کشور پادشاهی بحرین شامگاه دوشنبه برقراری روابط میان بحرین و اسرائیل را در راستای حفاظت از منافع عالی و موجودیت کشورش دانست.

وزیر کشور بحرین در اظهاراتی که از صفحه وزارت کشور پادشاهی بحرین بر شبکه «توییتر» منتشر شده گفت:« اگر مسأله فلسطین مسأله‌ای عربی است، بحرین نیز مسأله سرنوشت‌ساز ما است».

او در ادامه توضیح داد که «اعلامیه تایید صلح با اسرائیل دست کشیدن از مسئله فلسطین و حقوق فلسطینی‌ها نیست».

این مقام بحرینی با بیان این‌که «با خطرهای مستمری مواجه هستیم که از بخش اعظم آنها اجتناب کردیم» تاکید کرد که چالش‌های سرنوشت‌ساز به منطقه رسیده و نمی‌توان آنها را نادیده گرفت.

وزیر کشور بحرین افزود با بیان این‌که «ایران سلطه‌جویی را به چندین شکل در پیش گرفته و خطری علیه امنیت ما تشکیل می‌دهد» توضیح داد «ما در وضعی امنیتی و اقتصادی هستیم که درنگ را بر نمی‌تابد».

او افزود که استراتژی کشورش در این رابطه بر اساس ایجاد ائتلاف‌های قوی در رویارویی با خطرها استوار است و در این راستا بحرین بر پشتوانه خلیجی، عربی و شرکای بین‌المللی متکی است.

شایان ذکر است دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا جمعه گذشته از موافقت پادشاهی بحرین و اسرائیل برای امضای معاهده صلح میان دو کشور خبر داده بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، ملک حمد بن عیسی پادشاه بحرین و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل درباره انعقاد معاهده صلح میان بحرین و اسرائیل توافق کردند.

در این راستا دونالد ترامپ توافق میان بحرین و اسرائیل برای امضای موافقت‌نامه صلح بین دو کشور را «لحظه‌ای تاریخی» عنوان کرد.

او ماه گذشته و در پی اعلام توافق میان امارات متحده عربی و اسرائیل به توافق میان منامه و تل‌آویو با عنوان«دومین توافق صلح میان اسرائیل و کشوری عربی در کمتر از ۳۰ روز» اشاره‌ کرده بود.